Belépés
Keresés
Kategóriák
Válaszadók toplistája
1. hatibacsi 20036
2. decotext 17332
3. geptop 16374
4. donaldduck 15550
5. hatarvadasz 13569
6. xenos 9874
7. feerko 9543
8. ibicimama 9280
9. piktorka2 9131
10. foxworkinspace 8624
Kinek a válaszát találták legtöbbször helyesnek?
1. ibicimama 1056
2. xenos 1031
3. dnemethk 845
4. hatarvadasz 810
5. donaldduck 744
6. pola62 730
7. geptop 665
8. hatibacsi 630
9. sunchat 489
10. gergelyferi 459
Helyesnek talált válaszok aránya
Tudjátok.hu már az Androidos készülékeken is!
Úton van? Épp válaszra lenne szüksége?
Tegye fel a kérdését!

Egy piros lámpánál is felteheti már kérdéseit, nem kell keresgélnie. Amint válasz érkezett a kérdésére, vagy új kérdés került fel, az alkalmazás jelezni fog.

Ön is segíthet másoknak, ha tudja a kérdésükre a választ, mivel az alkalmazás segítségével válaszolhat is.

Letöltés
Mi a megfejtés nr. 69 ?
Egy nehéz logikai rejtvény, aminek története van, ha érdekel benneteket. elolvashatjátok, ha nem, ugorjatok a rejtvényhez.

Egy évvel ezelőtt úgy éreztem, hogy memória problémáim vannak, megijedtem, csak nem az Alzheimer közelít ? A bátyám azt mondta: adok neked egy logikai feladványt, ha megoldod, megnyugodhatsz, nincs semmi bajod.
Az első este egy óráig kínlódtam a rejtvénnyel, semmire sem jutottam ... felhívtam a bátyámat, mondván, hogy szerintem kamu a feladvány, nem lehet megoldani.... megerősítette, hogy igenis, van megoldás.
Este ismét elkezdtem gondolkodni ...ez alkalommal támadtak jó ötleteim, de csak az esetek 75 százalékában sikerült a megfejtés, ezért ismét telefonáltam a bátyámnak, hogy feladom .. ez nekem túl nehéz. Erre ő : ha nem tudsz küzdeni, megérdemled, hogy az Alzheimer bekopogjon az ablakodon ...

Elszégyelltem magam ... főztem 3 adag kávét, elővettem néhány papírlapot, színes ceruzákat ... és 20 perc alatt megoldottam a rejtvényt.

Tehát a rejtvény:

Van 13 darab 100 grammos aranylapkánk, külsőleg egyformák, de az egyik hamis, nem 100 grammot nyom, talán többet, talán kevesebbet.
Csak egy kétkarú mérlegünk van, súlyok nélkül.

3 méréssel meg kell találni a hamis aranylapkát

( Annyit segítek, hogy az első méréskor 4 darabot teszünk az egyik tányérra és 4 darabot a másikra )

SzórakozásEgyéb kérdések
A kérdést írta: gaspaz ( 2018.08.16. 11:25 )
Válaszok száma: 39
Címkék: megfejtés, elolvashatjátok, megnyugodhatsz, megerősítette, elszégyelltem, aranylapkánk, telefonáltam,
1 2 3 4 
Válaszok Új válasz
dittiv9 2018.08.18. 07:23 (#19)
Kedves foxworkinspace, szerintem pont abba a csapdába estél bele, amibe én!
Van ugye egy KKKK - NNNN kiinduló helyzetünk. vagyis a bal oldal feljebb van, mint a jobb.
Átalakítás után: KJJJJJ - KKNNNN

Ha mérleg állása változott, vagyis a jobb oldal lesz fent, akkor tényleg nyert ügyünk van, hiszen a két K között van a bűnös, és az egy méréssel kideríthető, melyik.
De ha marad az állás? A bal oldal feljebb van, de az nemcsak azért lehet feljebb, mert az ott lévő K a rossz, hanem azért is, mert a másik oldalon lévő valamelyik N lenyomja. Márpedig abból 4 is van!
foxworkinspace 2018.08.18. 06:23 (#18)
HELYESBÍTÉS!:
A II. vizsgálati ág 2. mérés szekció második '●'-jához tartozó szövegben a II. vizsgálati ág 1. mérésére való hivatkozás a helytálló!



foxworkinspace 2018.08.18. 06:14 (#17)
Dear 'Gaspaz'!

Az én megoldásom ismertetése előtt, 2 megjegyzés:
1. Csak a Kérdés alatti ,,kísérőszöveget" olvastam el, viszont a kommentekben megadott ,,rávezető" textusokat már szándékosan kihagytam!...
2. Felteszem, a Kérdés ,,kísérőszövege" végén zárójelben megadott segítő-információ nem tartozott az eredeti feladványhoz, ezért annak ismerete, nyilván sokat levon a feladatmegoldás értékéből...

Könnyen tovább!...

Tehát:
► 1. mérés: 4 lapka az egyik mérlegserpenyőre, 4 a másikra. (Ez ugye, még a kísérőszövegben írt alapinformációból adódott...)


■ I. VIZSGÁLATI ÁG

● Első mérési eredmény: Karos mérlegünk nem mutat kitérést a holtponthoz képest, vagyis a lapkák, egyforma súlyúnak mutatkoznak! Következésképpen a 4-4 (összesen: 8) lapka ,,kóser" - vagyis VALÓDI aranyból van! (Tehát a maradék 5 lapka között lesz a ,,tré"!)
● Az 5 gyanús lapkából 2 lapkát az egyik serpenyőre, 2-őt a másikra helyezünk! (Az 5-ik lapkát félretesszük.)

► 2. mérés az I. vizsgálati ágban:
● Ha továbbra sincs kitérés, akkor TUTI, hogy az 5 gyanús lapkából még le nem mért 5-ik - tehát az, amit félretettünk - lesz a hamis! Ekkor a feladat MEGOLDVA! - END!
● Ha viszont van kitérés, akkor BIZTOS, hogy a 4 gyanús lapka közt lesz a ,,hunyó"!... Ekkor MEGJEGYEZZÜK, hogy a két mérlegserpenyő közül, MELYIK, MILYEN IRÁNYBAN (fölfelé vagy lefelé) tért ki az egyensúlyi ponttól!
● Ezt követően valamelyik serpenyőn (mindegy, melyiken!) lévő 2 gyanús lapkából 1-et ÁTHELYEZÜNK a másik serpenyőre (azon a serpenyőn tehát 3 lapka lesz!), majd a 8 ,,kóser" lapkából 2-őt arra a serpenyőre helyezünk, amelyikről az imént 1 lapkát levettük! Így tehát azon a serpenyőn is 3 lapka lesz!
● Egyúttal megjegyezzük, mit, hová tettünk a serpenyőkön...

► 3. mérés az I. vizsgálati ágban:
● Ha az áthelyezés, valamint kiegészítés után nem mutatkozik változás a serpenyők ,,állásában" - mutatnak ugyan kitérést, de mindkét serpenyő ugyanabban az irányban tér ki, mint a 2. mérés után -, akkor AZ A LAPKA LESZ A ,,HUNYÓ", AMELYIK MELLŐL ELVETTÜNK 1 LAPKÁT! Vagyis, amelyik mellé a 8 ,,kóserből" 2-őt odahelyeztünk.
● Ha viszont a két serpenyő, ellenkező irányban mutat kitérést, mint a 2. mérés alkalmával, akkor AZ A LAPKA LESZ A ,,HUNYÓ", AMELYIKET ÁTTETÜK A MÁSIK SERPENYŐRE!
Feladat megoldva: END!



■ II. VIZSGÁLATI ÁG

● Első mérési eredmény: Karos mérlegünk az első mérés alkalmával kitérést mutat a holtponthoz képest, vagyis a két serpenyőn lévő 4-4 (összesen: 8) lapka, nem egyforma súlyú! Következésképp' közöttük van a ,,tré" lapka! (A maradék 5 lapka tehát, tutira ,,kóser"!)
● Az egyik mérlegserpenyőn (mindegy, melyiken) lévő 4 gyanús lapkából 1-et ELKÜLÖNÍTVE félreteszünk!
● Majd UGYANARRÓL a serpenyőről 2 lapkát ÁTHELYEZÜNK a másik serpenyőre, így azon most 6 lapka lesz!
● Az 1 lapkát tartalmazó serpenyőre pedig RÁHELYEZZÜK az 5, tutira kóser aranylapkát! (A két serpenyőn ekkor, egyaránt 6-6 lapka lesz.)
● Ekkor MEGJEGYEZZÜK, hogy a két mérlegserpenyő közül, MELYIK, MILYEN IRÁNYBAN (fölfelé vagy lefelé) tért ki az egyensúlyi ponttól! Egyúttal megjegyezzük azt is, mit, hová tettünk a serpenyőkön...

► 2. mérés a II. vizsgálati ágban:
● Ha egyik oldal felé sincs kitérés, akkor TUTI, hogy az a lapka lesz hamis, amit az 1. mérés után elkülönítve félretettünk! Ekkor a feladat MEGOLDVA! - END!
● Ha az áthelyezés, valamint kiegészítés után nem mutatkozik változás a serpenyők ,,állásában" - mutatnak ugyan kitérést, de mindkét serpenyő ugyanabban az irányban tér ki, mint a 2. mérés után -, akkor AZ A LAPKA LESZ A ,,HUNYÓ", AMELYIK MELLŐL 1 LAPKÁT ELVETTÜNK, és 2-ŐT ÁTHELYEZTÜNK A MÁSIK SERPENYŐRE! Vagyis, amelyik mellé odahelyeztünk 5 ,,kósert".
● Ha viszont a két serpenyő, ellenkező irányban mutat kitérést, mint a II. vizsgálati ág 1. mérése alkalmával, akkor AZ A LAPKA LESZ A ,,HUNYÓ", AMELYIKET ÁTTETÜK A MÁSIK SERPENYŐBE!
Feladat megoldva: END!

(Szerintem...)
dittiv9 2018.08.18. 05:22 (#16)
Annyit számoltam már a négyes felállással, hogy azt hiszem, csak a jó megoldást hagytam ki. Ezen most még nem tudok elindulni, nekem nem fér bele 3 mérésbe, pontosabban már csak kettőbe.
Viszont van még egy ötletem, ez is elég egyszerű, így félő, hogy nem tökéletes. Mindegy, ha nem jó, úgyis megtalálod a hibát benne. És lehet, hogy én is.
Szóval a beszámozás fölösleges volt, inkább a könnyű-nehéz megjelölésre van szükség. Én is a K-N-J jelölést használom ezek után.
Arra gondoltam, hogy a K korongokat osztom szét a két serpenyőben, és melléjük teszek egyet-egyet az N-ekből. Vagyis KKN, mindkét oldalon.
Ugye lehet egyenlőség, akkor a maradék két N között van a hamis pénz. A harmadik mérésnél az egyiket összehasonlítjuk egy J-vel, ez egyértelmű.
Ha nincs egyenlőség, mondjuk a bal oldali serpenyő feljebb van. Ez úgy lehetséges, hogy az ott lévő két K valamelyike könnyebb, vagy pedig a másik oldalon lévő N nehezebb a többinél. Itt a harmadik mérésnél a két K-t hasonlítom össze. Ha egyformák, akkor az N a hamis. Ha eltérnek, akkor pedig az, amelyik a kettő közül a könnyebb.
Ha a bal oldali serpenyő van lejjebb, akkor az ott lévő N a nehezebb, vagy a másik oldalon lévő két K közül a egyik könnyebb. A harmadik mérés itt is ugyanaz: a két K összehasonlítása.
Ha ez a megoldás nem jó, akkor még egyszer nekifutok a négyeseknek. De szerintem ha jó, akkor is.
dittiv9 2018.08.18. 00:08 (#15)
Nem fog békén hagyni, amíg rá nem jövök. Látod, megtaláltam én is, hogy hol rontottam el.
De most be kell fejeznem, mert holnap (vagyis már ma) korán kelek.
Jó éjszakát!
gaspaz 2018.08.17. 23:53 (#14)
Kedves Ditti, először is megtisztelő számomra, hogy ilyen sokat foglalkozol a rejtvényemmel.

A megoldásod sajnos nem tökéletes, ugyanis van olyan helyzet, ahol a harmadik méréskor sincs végleges eredmény.

használjuk az én szimbólumait, vagyis KKKK a mérleg könnyebb fele és NNNN a mérleg nehezebb fele. ( JJJJJ a jó lapkák )

Te félreteszel egy K-t és egy N.et és a második méréskor az egyik tányérra KKN -et teszel és a másik tányérra NNK-t.

Ha a mérleg egyensúlyban marad, akkor a félretett K vagy N a hamis, az egyiket összehasonlítva egy J-vel adott a megoldás.

Ha KKN nehezebb mint NNK, akkor is adott a megoldás, hiszen vagy az egyedülálló N a hamis vagy az egyedülálló K, a harmadik méréskor az egyiket összehasonlítva egy J-vel adott a megoldás.

A probléma ott kezdődik, ha a NNK a nehezebb .

Ugyanis ebben az esetben vagy a 2 N közül az egyik hamis, vagy a 2 K közül az egyik hamis.

Tehát marad KK és NN , tudjuk hogy az egyik hamis, de nem tudjuk, hogy könnyebb, vagy nehezebb .. ezt 1 méréssel nem lehet eldönteni.

Mindenesetre gratulálok, majdnem jó a megoldásod .. pici hiányzik .. próbálj a segítségemmel újra indulni ...
dittiv9 2018.08.17. 23:45 (#13)
Itt a sántításom:
"Ha nem egyforma a mérlegállás, akkor megnézzük azt, amelyik eredetileg könnyebb volt (amikor még 4 volt rajta). Ha még mindig ez a könnyebb, akkor aközött a két korong között van a hamis, amit a helyükön hagytunk, hiszen kicseréltünk két egyforma korongot. Ha viszont ez lett most a nehezebb, akkor az áttett korong a hamis"
Mert nem biztos, hogy a két könnyebb korong között van, lehet a másik oldalon a két nehezebb között is.
:
dittiv9 2018.08.17. 23:17 (#12)
Nem biztos mégsem, hogy jó az enyém. Majd holnap még átgondolom.
dittiv9 2018.08.17. 22:42 (#11)
Bocs, nem olvastam el a segítségedet, mert már le volt írva régen, csak nem volt időm átküldeni. De máris megnézem.
dittiv9 2018.08.17. 22:41 (#10)
Kedves Gaspaz!
Beruháztam ma egy doboz számolókorongra, tudod, olyan egyik fele piros, másik fele kék fajtára, amit a gyerekek használnak. Nagyon jót játszottam vele!
Az a helyzet, hogy van egy megoldásom, de nem vagyok benne biztos, hogy jó. Ugyanis túlságosan egyszerű.
Kivettem 13 korongot, beszámoztam őket. És azt mondtam, hogy minden olyan korong legyen piros, amiről nem tudjuk, hogy igazi-e vagy hamis, amiről pedig tudjuk, hogy igazi, az legyen kék. Aztán feltettem az első négyet az egyik oldalra a piros felével, a következő négyet pedig a másikra, szintén a pirossal. Ez ugye már megvolt, akkor, amikor úgy vettük, hogy egyenlő marad a mérleg. De most azt mondjuk, hogy nem marad az. Tehát a maradék 5 korong jó korong, ezért őket kék színnel felfelé félretettem.
És itt jöttem rá, hogy oda kell figyelni arra is, hogyan áll a mérleg. Tehát az egyik felét kineveztem könnyebbnek, és megjelöltem azt a négy korongot, ami abban a serpenyőben volt. Ezek után leszedtem mindent a mérlegről, és mindkét oldaláról egyet piros felével felfelé félretettem. A maradék 3-3 korongból pedig egyet-egyet megcseréltem, tehát a bal oldalra tettem kettőt, ami eredetileg is ott volt, és egyet melléjük a másik oldalról. A többi ment a jobb oldalra.
Ha most egyensúlyban van a mérleg, akkor a két levett korong között van, amit keresünk. Itt csak annyit csinálunk, hogy az egyiket összemérjük egy félretett, kék koronggal. Ha egyformák, akkor pont a másik a hamis.
Ha nem egyforma a mérlegállás, akkor megnézzük azt, amelyik eredetileg könnyebb volt (amikor még 4 volt rajta). Ha még mindig ez a könnyebb, akkor aközött a két korong között van a hamis, amit a helyükön hagytunk, hiszen kicseréltünk két egyforma korongot. Ha viszont ez lett most a nehezebb, akkor az áttett korong a hamis.
A két korong közül megint csak úgy választunk, hogy az egyiket összemérjük egy kék koronggal. Ha egyformák, akkor a másik a hibás.
A másik eset ugyanez, csak fordítva.
Jól olvasd el, mert lehet, hogy valahol sántít az elméletem. De sokszor kipróbáltam, és logikusnak tűnik.
1 2 3 4 
Facebook komment
További címkék
csapdába estél, jobb oldal, nemcsak azért, másik oldalon, kedves, foxworkinspace, szerintem, csapdába, koronggal sajnos kísérőszöveget, kedves nyilván úgyis, látod következésképpen békén, holtponthoz amelyiket, elindulni ekből, megjegyzés ellenkező, színnel imént, ugyanaz változás, helyzetünk kettő,
TVN.HU, Képtár, Blogok, Videótár, Szótár, Házi Receptek, Fecsegj, Véleményezd!,
© 2024 TVN.HU Kft.