Belépés
Keresés
Kategóriák
Válaszadók toplistája
1. hatibacsi 20036
2. decotext 17332
3. geptop 16374
4. donaldduck 15550
5. hatarvadasz 13569
6. xenos 9874
7. feerko 9543
8. ibicimama 9280
9. piktorka2 9131
10. foxworkinspace 8624
Kinek a válaszát találták legtöbbször helyesnek?
1. ibicimama 1056
2. xenos 1031
3. dnemethk 845
4. hatarvadasz 810
5. donaldduck 744
6. pola62 730
7. geptop 665
8. hatibacsi 630
9. sunchat 489
10. gergelyferi 459
Helyesnek talált válaszok aránya
Tudjátok.hu már az Androidos készülékeken is!
Úton van? Épp válaszra lenne szüksége?
Tegye fel a kérdését!

Egy piros lámpánál is felteheti már kérdéseit, nem kell keresgélnie. Amint válasz érkezett a kérdésére, vagy új kérdés került fel, az alkalmazás jelezni fog.

Ön is segíthet másoknak, ha tudja a kérdésükre a választ, mivel az alkalmazás segítségével válaszolhat is.

Letöltés
Kik azok a zsebrákok?

KultúraEgyéb kérdések
A kérdést írta: delney ( 2011.12.05. 09:32 )
Válaszok száma: 6
Címkék: zsebrákok, azok, kik,
Válaszok Új válasz
sultan 2011.12.06. 19:21 (#6)
A történet, Jan Hus - Husz János cseh reform teológus reformjával kezdődik. J.H.-t, 1415-ben elégették. Hívei, a husziták, jelentős haderőt képviseltek. Csehországba, akkoriban, uralmon is voltak, de még ma is befolyásos szereplők.
A maguk hitbeli harcát, aztán exportálták, a környező országokba. Így, Magyarországra is.
Hatalmuk csúcsa, Jiří z Poděbrad, 1458-1471, a huszita király Mátyás, az ő lányát vette feleségül Prágában. Mátyás, harcolt is vele, amikor ki akarta erőszakolni, a felesége utáni hozományt.
Ilyen történelmi közegben, jöttek a husziták MO nyugati régióiba. A velük szemben álló hadsereg, de a lakosság is, ellenkezve fogadta őket, mert erőszakosak voltak. Mint akkoriban, minden hadsereg. Gúnyosan nevezték őket zsebrák-oknak. Ez csehül, valóban koldust jelentett akkor is, ma is. Azonban, másat, nem! A zsobrák változata, szlovák szó, és ugyanazt jelenti. Minden eroszakos viselkedésük ellenére, lettek követő MO, főleg Erdélyben.
A hivatalos állam, viszont ki akarta verni az országból. Végül is sikerrel. Dzwela, nem cseh szó, nem cseh név. Inkább lengyel. Tudtommal, van is ilyen lengyel város. nem zárom ki, hogy lehetett ilyen nevű cseh harcos. Azonban, csak annyira, amennyire Podmaniczky lehetett magyar. Ugyanis, a család, Vágbesztece melletti településük után vették a nevüket. Mégpedig a Manín domb alatti Podmaninból. Máig megmaradt a szlovákos név alak. Podmaníni lenne a helyes magyaros alakja. Nem is csoda, ha Podmaniczky Balázs, a csehek közé keveredett. Azonban arrafelé voltak a vágbesztecei birtokai, és bizonyára nem akart szülőföldje ellen fosztogatni.
Hiába írta kortárs Bonfini a lent idézettet. Romantikusan leírt történet, szépasszonyokkal, akik talán nem is voltak csehek, de csak a történet magva a hiteles.
Zsebrák, zsobrák, koldus ma is van. Bár ezek, nem vallásos, huszita jellegűek, hanem inkább gazdasági okokból azok.
hatarvadasz 2011.12.05. 16:22 (#5)
Az Orbrákok ellen is tudnál egy felmentő sereget kiállítani???
Aktuális lenne, és áldanák érte századokon át a dicső nevedet!!!
ege 2011.12.05. 15:36 (#4)
A magyar zsebek daganatos megbetegedése. Akkorára duzzadnak, hogy végül kihasadna.
Eredetileg mást jelentett:
"Bonfini A zsebrákok

Mihelyt a külellenségtőli félelem kissé tágult, mindjárt készen volt idehaza a pártoskodás; a horvátországi urak támadtak fel a király ellen. Mátyás haddal ment reájuk.

Útközben egyike a cseh zsoldosok vezéreinek, Dzwela, elhagyta a királyt minden hadaival, s míg Mátyás a horvát urakat a hűség útjára visszavezette: ezalatt Dzwela felvonult Felső-Magyarországba, hol egykor a cseh urak oly sok ideig folytatták rabló harcaikat, s eszébe jutott neki azt a szép életet újrakezdeni.

Éppen ezen időben járt Németországon egy minden nemzet kalandoraiból, de különösen csehekből és morvákból alakított szabadcsapat, kik mesterséget csináltak a háborúból, s majd egy, majd más fejedelem fizetésére harcoltak, amiért elnevezték őket zsebrákoknak.

Egyike vezéreiknek volt Podmaniczy Balázs, magyar főúr, kit kalandvágyai vittek e regényes csoport közé, s vitézsége s ügyes vezéri szelleme állíták a csapat élére.

Dzwela gazdag zsákmányt ígért e lovagoknak, ha bejönnek Magyarországra.

Itt Podmaniczkyban felébredt a hazafiúi érzet, s nem engedé, hogy Pozsonyt kirabolják, mindaddig, míg Pottendorf segélyére érkezett a városnak, s ekkor Nagyszombatnak fordultak a zsebrákok.

Podmaniczky ennek is ellenállt: ,,Küldjetek Lengyelországba, Csehországba, vagy akárhová, elmegyek, de hazám ellen nem harcolok veletek."

Nem is harcolt; éjszaka átment Nagyszombatba, s mire Dzwela megjelent a kapuk előtt, már Podmaniczkyt látta maga előtt, ki fegyverrel állta útját, s a cseh rokonoknak sokkal több tapasztalásuk volt már Podmaniczky kardja felől, minthogy most magukon akarják azt megpróbálni.

Ezalatt Mátyás sietve jött egy kis csapattal ellenük, s Dzwela és a zsebrák sereg Kosztolánvárba futottak előle.

Ott volt nagy vígság és lakodalom a király megérkeztéig. Az egész környék kiraboltatott, s hogy semmi se hiányozzék a gyönyörűségből, négyszáz hölgyet raboltak az istentelenek maguknak, mind a legszebb, a leggyönyörűbb lányokat.

De nemsokára vége lőn a vigasságnak, Mátyás megjelent Kosztolán előtt, s nem ostromoltatá a várat, hanem körülkerítteté azt.

Ez a zsebrák urak kedve ellen történt. A lakomák után éhezni kezdtek, s az éhség unalmas dolog.

Egy sötét zivataros éjszakán háromszázan nagy robajjal kitörtek a főkapunál, s azalatt a többiek kiszöktek a föld alatti titkos úton. De Mátyás jókor észrevette a cselt, s háromszázat visszaűzve a várba, lovagjait a futók után indítá, kik levágtak közülük kétezret, a többit fogva elhozák. A cinkosokat a vár körül sorba felakaszták, a legmagasabb bitóra magát Dzwelát, jobbfelől a huszita káplánját, balfelől a fegyverhordóját, ahogy a lakomáknál is szoktak ülni. E látványtól elrémülve, a többiek rögtön feladták a várat, kincseikkel és szép asszonyaikkal. E szerencsétlen asszonyokat, kiket, ki tudja, a világ mely részeiből raboltak és csábítottak össze a rabló vitézek, Mátyás leküldé szerbiai telepítvényeire, hol akkor nagy szűkében voltak a szép nőknek. A fogoly zsebrákokat pedig leküldé Budára, meghagyván a porkolábnak, vitézlő Czobor Mihály uramnak, hogy tetesse őket jó helyre.

A porkoláb elgondolá, hogy, sehol sem lesznek oly jó helyen, mintha a Dunába hányatja őket. És úgy cselekvék. Ez lett vége a zsebrákoknak."
hatarvadasz 2011.12.05. 14:47 (#3)
Azok az emberek akik amikor szarba kerülsz , az életüket kockáztatják
pofátlan személyedért!!!
És mindegy milyen szakma az ami kötelezi az élet és vagyon védelmére,
te méltatlan vagy rá!!!
cbmfan 2011.12.05. 14:12 (#2)
...vagy zsernyákok, ergo zsaruk, rendőrök.
pola62 2011.12.05. 09:40 (#1)
cseh eredetű szó, jelentése: 1. koldus, szegény; 2. zsugori, fukar. Népünk egyes vidékeken (némely helyeken zsobrák változattal) uzsorás, néha tolvaj értelemben használja. Zs.-nak történelmi jelentése is van: a XV. sz.-ban hazánkban garázdálkodó cseh zsoldosokat is így nevezték.

Forrás: Pallas Nagylexikon
Facebook komment
További címkék
maguk hitbeli, környező országokba, huszita király, felesége utáni, történet, jános, reform, teológus, útjára elégették országból, erőszakosak sorba futók, élére útjára reform, vigasságnak voltak, szülőföldje zsebrákokat, hazafiúi vagyon, maguknak dzwela, szerencsétlen vezéreiknek, ugyanis nagyszombatnak,
TVN.HU, Képtár, Blogok, Videótár, Szótár, Házi Receptek, Fecsegj, Véleményezd!,
© 2024 TVN.HU Kft.