Belépés
Keresés
Kategóriák
Válaszadók toplistája
1. hatibacsi 20036
2. decotext 17332
3. geptop 16374
4. donaldduck 15550
5. hatarvadasz 13569
6. xenos 9874
7. feerko 9543
8. ibicimama 9280
9. piktorka2 9131
10. foxworkinspace 8624
Kinek a válaszát találták legtöbbször helyesnek?
1. ibicimama 1056
2. xenos 1031
3. dnemethk 845
4. hatarvadasz 810
5. donaldduck 744
6. pola62 730
7. geptop 665
8. hatibacsi 630
9. sunchat 489
10. gergelyferi 459
Helyesnek talált válaszok aránya
Tudjátok.hu már az Androidos készülékeken is!
Úton van? Épp válaszra lenne szüksége?
Tegye fel a kérdését!

Egy piros lámpánál is felteheti már kérdéseit, nem kell keresgélnie. Amint válasz érkezett a kérdésére, vagy új kérdés került fel, az alkalmazás jelezni fog.

Ön is segíthet másoknak, ha tudja a kérdésükre a választ, mivel az alkalmazás segítségével válaszolhat is.

Letöltés
Milyen jogai vannak a dolgozóknak a kötelezően előirt évente elvégzendő alkalmassági vizsgálatokon?
Kérdezem ezt azért, mert egy tanárnő ismerősöm nem akarta levetni a melltartóját, mire a munkáltató által választott orvos elkezdett vele kiabálni, és megfenyegette, hogy nem írja alá az alkalmasságot igazoló nyomtatványt. (Egyébként minden nőt félmeztelenre vetkőztet, sokan háborognak, de nem mernek tiltakozni ellene, féltve az állásukat.)
Sokunk szerint ez felháborító, és talán nem is etikai kérdés, hanem sokkal inkább bűnügyi. Olyan, mintha egy főnök kényszerítené a beosztottját vetkőzésre, a munkahely elvesztésére irányuló fenyegetéssel. Mivel ezt az orvost a munkáltató választotta, és kötelező elmenni, ez olyan, mint egy alá-fölé rendeltségi viszony, amivel az orvos visszaél.

EgészségEgyéb kérdések
A kérdést írta: pls ( 2011.01.21. 11:27 )
Válaszok száma: 15
Címkék: vizsgálatokon, alkalmassági, dolgozóknak, elvégzendő, megfenyegette, félmeztelenre, fenyegetéssel, kényszerítené, alkalmasságot, elvesztésére,
1 2 
Válaszok Új válasz
pls 2011.02.03. 00:16 (#15)

Kedves Magdika48!

Még mindig nem érted a lényeget. Itt nem egészségről van szó, hanem egy orvosról, aki kihasználja, hogy orvos, a pénzről, amit ezért a vizsgálatért felmarkol a munkáltatótól, a munkáltatónak pedig egy takaró, hogy mindent megtesz a dolgozókért.

Hogy ez ellen valaki lázadozik, az nem szégyenlősség. Természetes, hogy egy nőgyógyászati vizsgálathoz le kell vetni a melltartót, vagy le kell húzni a bugyit. De csak akkor, ha indokolt! Ha odamész egy pattanással a melleden, akkor még a nőgyógyász se akarja rólad lehúzni a bugyit, főleg ne bármiféle fenyegetéssel. Foglalkozzon azzal, amiért odamentél. Sajnos könnyen megmagyarázza egy hozzá nem értőnek, hogy egy pattanás miatt miért vegye le a bugyiját, és ha nem működik a páciensbe valamilyen jogi érzék, meg is teszi. Még inkább sajnálatos, hogy bármiféle vita esetén egy másik orvost hívnak az eldöntésére. Kéz kezet mos alapon leginkább egymásnak adnak igazat. Nagyon összetartó ilyenben az orvostársadalom.


És az sem mindegy, hogy önként mész egy vizsgálatra, és tudod miért, és tudod mit fognak vizsgálni, vagy kényszerből olyanra, ahol egyik orvosnál le kell vetkőzni, a másiknál meg ugyanahhoz a vizsgálathoz nem, és minderről tájékoztatást sem kapsz..

Idézlek: amennyiben további vizsgálatokat is szükségesnek tart, úgy a dolgozót tovább küldheti ezeknek a vizsgálatoknak az elvégzésére.
Ez így lenne rendben. Küldje el, indokolja meg, hogy miért küldi, de ne ő maga végezze el! Főleg ne indoklás nélkül, mindenkin!

Ismét egy idézet: Az üzemorvos előtt a dolgozó aláír egy papírt büntetőjogi felelőssége tudatában, hogy nincs eltitkolt betegsége.
38 év munkaviszony alatt egyetlen egyszer nem kellett aláírnom semmiféle nyilatkozatot, és az ismerőseimtől sem hallottam ilyent. Persze ettől még ott, ahova benneteket küldenek, lehet ez a szokás. Vagy csak ahhoz a munkához kell, amit te végzel, köztisztviselőknek nem. Szóval ezt most tőled hallom először. Meg kéne kérdeznem egy jogászt, mert nem vagyok biztos benne, hogy kötelezhetnek valakit arra, hogy nyilatkozzon a betegségeiről. Legfeljebb csak speciális, másokat veszélyeztető munkakörök esetén. Ilyen alapon a drogosok, alkoholisták az AIDS betegek nem maradhatnának anonimitásban.
magdika48 2011.01.26. 12:48 (#14)
Kedves pls! Véleményem fenntartása mellett a következőkről szeretnélek tájékoztatni: az üzemorvosi képesítést már a 70-es években bevezették, tehát ez egy külön szakvizsgához kötött tevékenység, legyen az bármelyik szakra ráépülő. Az üzemorvos előtt a dolgozó aláír egy papírt büntetőjogi felelőssége tudatában, hogy nincs eltitkolt betegsége. Az üzemorvos pedig elvégzi a vizsgálatot, vérnyomás, szív, tüdő stb., amennyiben további vizsgálatokat is szükségesnek tart, úgy a dolgozót tovább küldheti ezeknek a vizsgálatoknak az elvégzésére. Amennyiben tanárnőről szól ez a történet én igen elcsodálkozom ezen, mert kérdezem én, hogy ez a tanárnő, hogy küldi el a kislány tanítványát pl. egy nőgyógyászhoz méhnyakrák szűrésre? Szerinted bugyin keresztül fogják megvizsgálni a szemérmes kislányt, mert a személyiségi jogai nem engedik, hogy levegye a bugyiját? Ez a tanárnő, hogy tudja az egészséges életmódra nevelni a tanítványait? Egy igen okos hozzászóló javasolta a kamarai feljelentést. Lehet, hogy ez lenne a legjobb, így legalább hivatalos helyről kapnák meg a választ! Végül is zokniban is lehet lábat mosni, de az eredmény nem ugyanaz!
pls 2011.01.24. 23:54 (#13)
Kedves magdika48. Az előírások szerint van egy alap orvosi vizsgálat. Ez vonatkozik a közalkalmazottakra, köztisztviselőkre, és még sok egyéb munkahelyre. Ebben le van írva az orvos számára, hogy milyen vizsgálatokat kell elvégezni. Veszélyes munkahelyeken, vagy olyanoknál, ahol másokat veszélyeztethet a dolgozó, például az élelmiszeriparban, további vizsgálatok vannak előírva.
Levelemben írtam, hogy tanárnőkről és irodai dolgozókról van szó, akiknél csak ez az alap vizsgálat van előírva. Ezen felül az üzemorvos mást nem végezhet, és a saját kénye-kedve szerint ne is végezzen vizsgálatokat. Még akkor sem, ha az üzemorvosi képesítés mellett valamilyen szakorvos is egyben. Ez oda vezetne, hogy a nőgyógyász a bugyit is lehuzatná, a proktológus a fenekébe is belenézne (mint ahogy erre szintén tanárnőknél, aranyér létének vagy nemlétének a címén már történt is példa) Ezt ne végezze üzemorvos, mert ez komoly visszaélésekre ad alkalmat. Erre ott a szakrendelő, ha valamilyen gyanú felmerül, küldje oda. A gyanú felmerülése egyes dolgozóknál elképzelhető, de úgy semmiképpen sem, hogy minden nőt félmeztelenre vetkőztet, hátha talál valamit.
A megkérdezett orvosok szerint, a szív tüdő meghallgatásához nem szükséges a melltartó levetése, de erről a tisztifőorvos nem volt hajlandó nyilatkozni. Gondosan kerülte még a megemlítését is.

Próbáltam annak is utána járni, ez az alap vizsgálat mit tartalmaz. De erről nem szakember számára is érthető leírást nem találtam, és szakemberektől sem is kaptam. Hogy érvényesül a így a tájékoztatáshoz való jog?
Itt nem csak konkrétan erről az orvosról van szó, hanem arról, hogy (valószínűleg országosan) nem teljesül a munkavállalók tájékoztatáshoz való joga. Így nem is tudja, hogy megtagadhatja-e a vetkőzést, vagy nem, kiszolgáltatva az ilyen orvosoknak. A szóban forgó eset is csak úgy bukott ki, hogy akadt egy nő, aki ki tudja milyen okból nem akart levetkőzni. Ezzel a fenyegetéssel az orvos megfélemlítette a többit is, akik így már nem mertek tiltakozni. Pontos tájékoztatás esetén ez elő sem fordulhatott volna.

És kedves magdika48, mit szólna, ha a legközelebbi vizsgálaton az üzemorvos az intim területeket érintő, vagy azok lemeztelenítésével járó vizsgálatokat akarna végezni? Miközben azt sem tudja róla, hogy szemész, reumatológus vagy nőgyógyász.
magdika48 2011.01.24. 11:46 (#12)
Kedves pls! Egyetértek és nem vitatom, hogy a személyiségi jogokra hivatkozva van lehetőség a vetkőzés megtagadására! Jogilag viszont az orvos (mivel ő a felelős a munkára képes egészségi állapot elbírálására) ebben az esetben köteles lakóhely szerinti illetékes szakorvostól pld. kardiológustól, belgyógyásztól, háziorvosától stb... az egészségi állapotára vonatkozóan megfelelő igazolást kérni (munkaidőn kívül történő vizsgálattal) és azok írásos igazolását, véleményét a dolgozó munka egészségügyi kartonjához csatolni. Amennyiben ez nem történik meg, úgy megalapozottan minősítheti "munkavégzésre alkalmatlan" jelzővel! A munkabalesetek egy része, visszavezethető a nem megfelelő egészségi állapotra is. A munkáltató csak érvényes, előzetes és időszakos orvosi vizsgálattal foglalkoztathatja munkavállalót.
szicu 2011.01.24. 08:13 (#11)
(előzőnél lemaradt) tudnak sakkban tartani, ha a munkáltató az orvos pártját fogná! Több ember egyöntetű panasza esetén, már kénytelen lenne a Munkáltató is meghátrálni. Csoportos retorziót úgysem tudna gyakorolni.
szicu 2011.01.24. 08:09 (#10)
Rengeteg üzemi orvosnál voltam már az utóbbi években. Ilyenre egyetlen esetben sem került sor, sem velem, sem másokkal. Csak tüdőszűrő vizsgálaton kötelező, de hát ez teljesen érthető.
Kérdés, hogy nem valamilyen speciális vizsgálatról volt-e szó. Ha nem, akkor az orvos maximálisan visszaélt a jogaival, ugyanis a sztetoszkópos vizsgálatot ez nem gátolja.
Még az is lehet, hogy a Munkáltató erről nem is tud és panasz esetén tudna védelmet adni a munkavállalónak. Ne felejtsük el, hogy a munkáltató fizet az orvosnak, tehát az orvos függ tőle!
Ha nem indokolt és sorozatos eset, érdemes az érintetteknek feljelentést tenni. (lehetőleg mindenki, mert legfeljebb csak 1-2 embert
pls 2011.01.23. 00:38 (#9)

Ez előbbi hozzászólásomban az alábbi mondatnak a végéről lemeradt a kérdőjel.

"Másik kérdés: a tájékoztatási kötelezettség alapján az orvosnak nem kellett volna közölnie, hogy ilyen és ilyen jogszabály alapján le kell vetkőznie"
pls 2011.01.23. 00:32 (#8)
magdika48 nem hallott még az önrendelkezési jogról? Néhány kiemelt esetben (bűnügy, mások veszélyeztetése) kivételével nem lehet senkit vetkőzésre kötelezni. De a kivételekről is sokkal magasabb szinten döntenek (aminek nyilván kell, hogy írásbeli nyoma legyen). Ez nem történhet egy üzemorvos kénye-kedve szerint.

A rendelésen történő megjelenést nem tekinthető beleegyezésre utaló magatartásnak, mert a megjelenése nem önkéntes, a munkáltató kötelezi rá. Az orvos nem gondolhatja azt, hogy mivel megjelent, akármit megvizsgálhatok rajta.
A páciens jogai felette állnak az orvos akaratának, hacsak nem tudja hitelt érdemlően bizonyítani a vizsgálat jogosságát. De ilyen hitelt érdemlő bizonyítékot sem a megkérdezett orvosok sem más nem tudott felmutatni.

Röviden, mik is a páciens jogai?


Az önrendelkezéshez való jog

A pácienst megilleti az önrendelkezéshez való jog.
A vizsgálatba, beavatkozásba való beleegyezésének tévedéstől, megtévesztéstől, fenyegetéstől és kényszertől mentesnek kell lennie, és megfelelő tájékoztatáson kell alapulnia.


Az emberi méltósághoz való jog

Az ellátók kötelesek tekintettel lenni a beteg szeméremérzetére, ezért ruházatát csak a szükséges időre és szakmailag indokolt mértékben távolíthatják vagy távolíttathatják el.


Az ismerős főorvosának válasza tipikus orvosi válasz, ami nem törődik a páciens jogaival. A lényeg a ,,kérheti" szón van. Az egész nem arról szól, hogy hogyan tudja jól elvégezni a vizsgálatot. Hanem a jogokról. Kérnie kell, és elmagyarázni, hogy mit és miért akar megvizsgálni. Az érintett pedig akkor is megtagadhatja a vizsgálatot, beavatkozást, ha az saját érdekei ellen való. (mint fentebb említettem, néhány minősített eset kivételével)
pls 2011.01.22. 23:45 (#7)
Teljesen egyetértek dnemetk-val, mi is felháborodtunk, ezért is írtam le az esetet.
Az érintett nem mert fellépni, a munkahelyét féltve. De kiváncsiak vagyunk a jogainkra, ezért kezdtem leveleztem ez ügyben a tisztifőorvossal, és egy jogvédő alapítvánnyal is. Sokszori levélváltásra sem volt hajlandó állást foglalni, hogy jogában áll-e megkövetelni az üzemorvosnak a félmeztelenre vetkőzést, vagy nem. Létezik a törvényben a tájékoztatási kötelezettség is, de arra sem kaptam választ, hogy hol vannak leírva az orvos és beteg konkrétan erre a kérdésre vonatkozó jogai és kötelességei.

A kérdés esettől független, általános feltevésére sem kaptam választ azzal, hogy nem közérdekű. Vajon mi a közérdekű, ha az nem egy sok ezer nőt érintő kérdés: Kötelesek-e félmeztelenre vetkőzni a munkaegészségügyi vizsgálaton, vagy nem?
Másik kérdés: a tájékoztatási kötelezettség alapján az orvosnak nem kellett volna közölnie, hogy ilyen és ilyen jogszabály alapján le kell vetkőznie. Ha pedig nincs ilyen jogszabály, akkor a vetkőzésre kényszerítés helyett nem kellett volna engedélyt kérnie a ki tudja milyen vizsgálathoz, aminél útban volt a melltartó?

Néhány orvost végigkérdezve kiderült, hogy ők nem vetkőztetik félmeztelenre a nőket, és vagy félszáz tanárnőt végigkérdezve, egy-két kivételtől eltekintve nem kellett levetkőzniük. Ez azt sugallja, hogy nem is indokolt a melltartó levetése. Mert azt ugye mégsem állíthatjuk, hogy a legtöbb orvos rosszul végzi a munkáját, csak ez az egy dolgozik jól.

Pillanatnyilag ott áll az ügy, hogy nem tudjuk, kinek lenne kötelessége válasz adni a fenti kérdésekre. A fenti esettől függetlenül, általánosságban. Gondolom, mint magyar állampolgárnak, bárkinek joga van választ kapni egy ilyen, sok embert érintő kérdésre.

Van valakinek tippje hogyan lehetne érdemben folytatni az ügyet? Mert a hivatalos szervek mindig találnak valami kiskaput, hogy kibújjanak a kellemetlen kérdések elől.
magdika48 2011.01.22. 14:36 (#6)
Utánajártam a helyes válasznak, de csak ismételni tudom magam. Ma megkérdeztem egy igazgató főorvos ismerősömet, aki a következőket mondta: minden orvos levetkőztetve tudja a beteget szakszerűen megvizsgálni. Kivétel a fogorvos, aki nem kérheti ezt!
1 2 
Facebook komment
További címkék
vizsgálatért felmarkol, munkáltatónak pedig, nőgyógyászati vizsgálathoz, pattanás miatt, kedves, magdika, mindig, érted, érvényes lehetne veszélyeztethet, páciens forgó találtam, felette szeméremérzetére kiszolgáltatva, lábat kötelessége, vizsgálatoknak érzék, személyiségi szakemberektől, érintetteknek leírva, miért vetkőztet, visszaélésekre végül,
TVN.HU, Képtár, Blogok, Videótár, Szótár, Házi Receptek, Fecsegj, Véleményezd!,
© 2024 TVN.HU Kft.