Belépés
Keresés
Kategóriák
Válaszadók toplistája
1. hatibacsi 20036
2. decotext 17332
3. geptop 16374
4. donaldduck 15550
5. hatarvadasz 13569
6. xenos 9874
7. feerko 9543
8. ibicimama 9280
9. piktorka2 9131
10. foxworkinspace 8624
Kinek a válaszát találták legtöbbször helyesnek?
1. ibicimama 1056
2. xenos 1031
3. dnemethk 845
4. hatarvadasz 810
5. donaldduck 744
6. pola62 730
7. geptop 665
8. hatibacsi 630
9. sunchat 489
10. gergelyferi 459
Helyesnek talált válaszok aránya
Tudjátok.hu már az Androidos készülékeken is!
Úton van? Épp válaszra lenne szüksége?
Tegye fel a kérdését!

Egy piros lámpánál is felteheti már kérdéseit, nem kell keresgélnie. Amint válasz érkezett a kérdésére, vagy új kérdés került fel, az alkalmazás jelezni fog.

Ön is segíthet másoknak, ha tudja a kérdésükre a választ, mivel az alkalmazás segítségével válaszolhat is.

Letöltés
Hogyan válasszunk finom görögdinnyét?

Gasztronómia (étel, ital)Egyéb kérdések
A kérdést írta: life ( 2015.07.24. 14:35 )
Válaszok száma: 11
Címkék: görögdinnyét, válasszunk, hogyan, finom,
1 2 
Válaszok Új válasz
fboka 2015.07.25. 16:48 (#11)
Ma, megkóstolhattam a boltban a fél dinnyét. Megvettem. Isteni finom!!!
menusgabor 2015.07.24. 22:49 (#10)
Sajnos ma is sokan alkalmazhatják még az un. kényszerérést, ill. az érés gyosítását, ami a természetes fejlődési folyamat megzavarása során: aszály, szárazság, élettani betegség v. károsítók révén következhet be, de sajnos termelői beavatkozás révén is létre jöhet. Ilyenkor a tápanyagok berakodása rendszerint még nem fejeződött be teljesen, így a termés összetétele és minősége hátrányosan változik. Sokszor következik be kényszerérés így a dinnyénél is, amikor az anyagcsere valamilyen módon gátlást szenved. A kényszerérett dinnyék csökkent értékűek, a görögdinnyék szinte ehetetlenek. Nem felejtem el soha, amikor 1992-ben a barcelonai olimpia idején májusban a spanyolok dinnyét is tálaltak a vacsoránkhoz, csak a színe volt piros, egyébként sajnos ehetetlen volt!!!

A mai felgyorsult világban pedig a minél nagyobb profit hajszolása miatt a legtöbb nagybani termesztő a gyorsabb, betegségmentes termesztés érdekében már tökre oltott dinnyét termeszt, ami igen nagy méretű, mutatós, csakhogy az íze messze elmarad a saját gyökerű dinnyétől!!!
jn 2015.07.24. 22:28 (#9)
#8 Azok a féldinnyék már ki tudja, mennyi ideje vannak így.
fboka 2015.07.24. 22:09 (#8)
Mivel már csak ketten vagyunk az urammal, nem veszek nagy dinnyét. Az idén 5 alkalommal vettem fél dinnyét, de egyik sem volt az igazi. Sőt, úgy is mondhatnám, hogy mind az öt alkalommal rossz volt.
jn 2015.07.24. 21:28 (#7)
#6 Köszönöm! Csepel, sajna, nekem messze van.
piktorka2 2015.07.24. 21:16 (#6)
Ez az árus a csepeli piacon ja mini dinnyéket. Van zöld, csíkos piros és sárga-bélű. Megtalálható, rezeket a ki dinnyéket csak ő árulja. olyan 3-4 kilósak.
Ma is vettem 5 darabot. Most eszem éppen írás közben, és mondhatom nagyon édes, és jég hideg.
Ezeket a kopogtatásokat én is végigcsináltam, de nem vált be. A kásás dinnyére mondják, hogy a Lőrinc belepisilt. Nyomkodni és ropogtatni sem jó a dinnyét, mert a sok nyomkodást egyetlen érett gyümölcs sem kedveli. Már nem lékelnek dinnyét. A nagyobb dinnyék általában érettebbek, de a nagy nekünk nem fogy el, csak felvágva kell tárolni.
A felezett, dinnye meg melegágya a bacilusoknak. álljatok csak oda egy dinnyeárus közelébe, és nézzétek meg miként darabolja a mocskos késsel a dinnyéket. Tehát felet sem veszek. Amíg ez a békéscsabai árus van, addig biztos finom dinnyét eszek. Leszoktam a tamtam dobolásról.
lilagondolatok 2015.07.24. 20:57 (#5)
Ezt már régen feltettem a blogomba!
1. Ma már tilos a dinnyék lékelése, így - hacsak nem félbevágott gyümölcsöt veszünk - ,,kívülről" kell megállapítanunk, melyik a legédesebb, legérettebb dinnye a kínálatban. Az alábbiakban ehhez adunk biztos tippeket.

2. Ha sárgadinnyét vennél, a szaglásodra kell hagyatkoznod. Bár az érett sárgadinnye önmagában is kellemes illatot áraszt, az igazi profik szerint nem a héját kell szagolni, hanem a szár végét.

3. Ha görögdinnyét veszel, általában választanod kell a csíkos és az egységes, sötétzöld változat között. A csíkosak között általában kevesebb az ízetlen, viszont a sötétzöldnek vékonyabb a héja, így kedvezőbb az ár/érték aránya.

4. Vizsgáld meg alaposan a kiválasztott dinnye héját. Jó jel, ha a szára, a szár környéke és az ezzel ellentétes pont is száraz - ez általában azt jelenti, hogy a dinnye érése (természetes körülmények között) befejeződött.

5. Keresd a pörsenéseket! Bizakodásra ad okot az is, ha a dinnye héján (főként a csíkos fajtánál) hegek, forradások, száraznak látszó pörsenések vannak, a háttérben ugyanis gyakran a cukorfok megemelkedése áll.

6. Ezután következhet a dinnye hangjának vizsgálata. Erre az egyik elterjedt módszer a kopogtatás. Az éretlen dinnye éles, vagy épp ellenkezőleg, tompa hangot ad, míg az érett teltebb, kongóbb hanggal válaszol. (Az érett dinnye állítólag olyan hangot ad, mint a megütögetett csizmaszár.) Az igazi profik azt is meg tudják mondani, ha a dinnye túlérett, az mélyebb, öblösebb hangot ad.

7. Egy másik módszer a ,,hersentés": ha az érett dinnye két végpontját összenyomjuk, egy halk roppanó, hasadáshoz hasonló hangot hallhatunk.
Mérvadó lehet a dinnye mérete is: a nagyobb gyümölcsök (a csíkos fajtánál) állítólag édesebbek a kicsi társaiknál.

A dinnyeválasztás előtt azt is érdemes mérlegelni, mit szeretsz jobban: a tömörebb, ropogósabb húsút, vagy a kásásabb, omlósabb állapotút. Előbbi hangja inkább a gumilabdáéhoz hasonlít, utóbbié pedig a medicinlabdáéhoz. A nagyobb és bordásabb felszínű dinnyék általában kásásabbak, és ezzel kapcsolatban a súly is mérvadó lehet: a kásás húsú dinnye könnyebb, a ropogósabb változat pedig nehezebb.


A dinnye felvágás nélkül több napig is tárolható, felvágás után azonban mielőbb fogyasszuk el.

A görögdinnyénél nincs utóérés, a sárgadinnyénél azonban igen - ha tehát véletlenül egy nem kellően érett példányt választottunk, otthon hagyjuk szobahőmérsékleten állni, egy-két nap múlva ízletesebb lesz.

A dinnye hangja csak az érettségi fokkal (és a víztartalommal) áll összefüggésben, az édességet és az ízt csak kóstolással lehet megállapítani.

A dinnyék lékelése uniós szabályok miatt tilos, hiszen a kés hegyével szennyeződés juthat a dinnye belsejébe. Ismeretlen árust semmiképp sem érdemes arra kérni, hogy lékelje meg nekünk a dinnyét.

A néphit szerint Lőrinc napja (szeptember 5-e) után már nem érdemes dinnyét venni.


colonel 2015.07.24. 20:49 (#4)
Nagyot veszek, ha volt ideje megnöni talán érni is
jn 2015.07.24. 19:59 (#3)
#1 Hol árul ez a kofa? Ha Budapesten, csak akkor érdekel.

#2 Nálunk már rég nem lékelnek. Azóta pocsék a dinnye.
wob 2015.07.24. 17:56 (#2)
Lékeltesd meg és kostólással kiderül minősége. Utána fizesd ki csak.
1 2 
Facebook komment
További címkék
érés gyosítását, tápanyagok berakodása, termés összetétele, anyagcsere valamilyen, megkóstolhattam, boltban, dinnyét, megvettem, nélkül otthon élettani, nagyot tömörebb árulja, omlósabb inkább kellően, elmarad nálunk, érett tápanyagok, látszó utóérés, csepel túlérett, alkalommal felejtem, aránya ezeket,
TVN.HU, Képtár, Blogok, Videótár, Szótár, Házi Receptek, Fecsegj, Véleményezd!,
© 2024 TVN.HU Kft.