Belépés
Keresés
Kategóriák
Válaszadók toplistája
1. hatibacsi 20036
2. decotext 17332
3. geptop 16374
4. donaldduck 15550
5. hatarvadasz 13569
6. xenos 9874
7. feerko 9543
8. ibicimama 9280
9. piktorka2 9131
10. foxworkinspace 8624
Kinek a válaszát találták legtöbbször helyesnek?
1. ibicimama 1056
2. xenos 1031
3. dnemethk 845
4. hatarvadasz 810
5. donaldduck 744
6. pola62 730
7. geptop 665
8. hatibacsi 630
9. sunchat 489
10. gergelyferi 459
Helyesnek talált válaszok aránya
Tudjátok.hu már az Androidos készülékeken is!
Úton van? Épp válaszra lenne szüksége?
Tegye fel a kérdését!

Egy piros lámpánál is felteheti már kérdéseit, nem kell keresgélnie. Amint válasz érkezett a kérdésére, vagy új kérdés került fel, az alkalmazás jelezni fog.

Ön is segíthet másoknak, ha tudja a kérdésükre a választ, mivel az alkalmazás segítségével válaszolhat is.

Letöltés
Mi a különbség köztük a matematikában ?
,,log"
,,lg"
,,ln"

- csak azért a kérdés mert az ,,openstudy.com/mathematics " weboldalon nagyon vitatkoztak velem,hogy az nem úgy van és,hogy azt ők nem úgy tanulták,...,de ,miután elküldtem őket a wikipédiára,hogy ott is nézzenek utána ,hát mindjárt megváltozott a véleményük,....
- ezek után én is csak megerősíteni tudom amit már írt ,,valaki" itt az oldalon,hogy más ,,nagy országokban" is mennyire alacsony szintű (lehet) a matekoktatás ...

TudományokTermészettudományok
A kérdést írta: jhonyy9 ( 2011.11.19. 13:11 )
Válaszok száma: 5
Címkék: matematikában, különbség, köztük, matekoktatás, megváltozott, megerősíteni, országokban, vitatkoztak, wikipédiára,
Válaszok Új válasz
vargamarga 2011.11.19. 18:49 (#5)
Ezt elfelejtettem kijavítani.....

"A logaritmus két szám között értelmezett matematikai művelet, a hatványozás egyik megfordított (inverz) művelete (a másik a gyökvonás). "

Ez akkora marhaság, mint ide Nagykáta! Nagykátával semmi bajom, ezzel a mondattal annál több.

A logaritmus függvény inverz függvénye az exponenciális függvény, a hatványozásé a gyökvonás. Egy függvénynek csak egy inverze van. Műveletre ugyanez igaz.
Most az értelmezési tartományokba ne menjünk bele....
jhonyy9 2011.11.19. 14:26 (#4)
- köszönöm ...

- kedves ,,vm" szinte biztos voltam a válaszodban - köszönöm - ezek szerint más is, más hol ,hozzám hasonlóan tanulta a matekot ...
vargamarga 2011.11.19. 14:20 (#3)
Nem értem miért küldte el a választ..... Még nem fejeztem be.

lg Akkor használatos, ha tizes alapú logaritmust használsz. Nem hiba, ha a másik
jelölést használod, csak nem szokás.
ln Természetes alapú logaritmust jelölsz vele. Itt sem hiba, ha a legelső jelölést
használod e index-szel, de így szokás.

Amit pedig az angolszász matematika oktatásról hallottam matek tanítása módszertanon, az kész rémálom. Roppant gyenge, inkább alkalmazói szemléletű tanítás folyik. Korrekt tételbizonyítások nincsenek, mert nem az a cél, hanem a hétköznapi biztos felhasználói szint. Egyszer kellett segítenem egy Rogers-es diáknak matekból, a füzetét látva majdnem sírva fakadtam.
Nem véletlen, hogy az amerikai egyetemeken rengeteg a magyar vendégprofesszor. Mert ebben még jók vagyunk.
Megjegyzem most van az Apáczaiban a gyakorló tanításom és csak kapkodom a fejem, hogy miket tudnak tétel, bizonyítás kapcsán. Szerintem annak idején én nem tanultam ennyire mélyen a matematikát.
vm
vargamarga 2011.11.19. 14:07 (#2)
Én pedig tudom.

log akkor használod, ha nem speciális szám a logaritmus alapja. pl. kettes alapú.
Akkor azt jobb oldalon alsó indexként egy kis 2-sel jelölöd, ebből mindenki látja, hogy itt kettes alapú logaritmusról van szó.
kicsoda57 2011.11.19. 13:51 (#1)
én kimásoltam:
tessék csak átolvasni:

Logaritmus

A logaritmus két szám között értelmezett matematikai művelet, a hatványozás egyik megfordított (inverz) művelete (a másik a gyökvonás). A pozitív b szám a alapú logaritmusán (ahol a egytől különböző pozitív szám) azt a kitevőt értjük, melyre a-t emelve b-t kapjuk.
A b szám a alapú logaritmusát

jelöli, mely tehát az egyetlen valós szám, melyre

Például , ugyanis, ha a 81-et a logaritmus alapjának, azaz a 3-nak hatványaként írjuk fel, akkor a kitevő 4 lesz:

A logaritmust John Napier vezette be a szorzást, hatványozást tartalmazó számolások megkönnyítésére. Az elnevezés a görög ,,λόγος" (logosz, arány) és ,,ἀριθμός" (arithmosz, szám) szavak összetételéből származik.


Ahogy a logaritmus definíciója is mutatja, a pozitív számokon értelmezett (nem egy, pozitív alapú)

függvény az a alapú exponenciális függvény inverze (egészen pontosan a képlet szerint a jobbinverze), vagyis az ax = expa(x) jelölést alkalmazva, minden pozitív x számra
.
Emellett a logaritmusfüggvény balinverze is az a alapú exponenciális függvénynek:
.
Eszerint a logaritmus művelete a következő eljárással állítja elő a kimenetét. A loga x az az utasítás, mely az x pozitív számot felírja az a alap valahanyadik hatványaként, majd ennek a hatványnak a kitevőjét leolvassa és ezt adja értékül a loga x kifejezésnek:

Például log101000=3, log10100000=5, log101 000 000 000=9, illetve log1010n=n. A tízes alapú logaritmus tehát ,,a 0-kat számolja meg". Így az A szám számjegyeinek száma 10-es számrendszerben az (lg A)+1 szám egész része. Általában c-es számrendszerben felírt A szám számjegyeinek száma: (logcA)+1 egész része.
Jelölésrendszer [szerkesztés]

A számításokban leggyakrabban a tízes és a kettes alapú logaritmust, valamint az e alapú ún. természetes logaritmust használják. Ezek jelölésére országonként és tudományáganként különböző rövidítések használatosak.
Magyarországon a 10-es alapú logaritmust leggyakrabban

jelöli (például középiskolai tankönyvekben is)
. Az angolszász mintára készült számológépeken a tízes alapú logaritmus jele log(x).

A tízes alapú logaritmust még közönséges logaritmusnak is nevezik.
A másik gyakran használt logaritmus az természetes logaritmus, aminek az alapja az Euler-féle szám, az e. Ennek jele általában
,
ami a latin ,,logarithmus naturalis" (természetes logaritmus) kifejezés rövidítése. Gyakran azonban, főleg a számítástudományban log(x) jelöli a természetes logaritmust, míg a tízes alapút log10(x).

===================================================================
===================================================================
Jelölésrendszer

A számításokban leggyakrabban a tízes és a kettes alapú logaritmust, valamint az e alapú ún. természetes logaritmust használják. Ezek jelölésére országonként és tudományáganként különböző rövidítések használatosak.
Magyarországon a 10-es alapú logaritmust leggyakrabban lg(X)
===========================================================
jelöli (például középiskolai tankönyvekben is). Az angolszász mintára készült számológépeken a tízes alapú logaritmus jele log(x). A tízes alapú logaritmust még közönséges logaritmusnak is nevezik.

==================================================
A másik gyakran használt logaritmus az természetes logaritmus, aminek az alapja az Euler-féle szám, az e. Ennek jele általában Ln(x)
,
ami a latin ,,logarithmus naturalis" (természetes logaritmus) kifejezés rövidítése. Gyakran azonban, főleg a számítástudományban log(x) jelöli a természetes logaritmust, míg a tízes alapút log10(x).

Facebook komment
További címkék
hatványozás egyik, mondattal annál, logaritmus függvény, exponenciális függvény, elfelejtettem, kijavítani, logaritmus, között, másik kifejezésnek vagyunk, készült vezette függvénynek, miért mélyen főleg, ugyanis matematika, szorzást inkább, definíciója legelső, akkora logaritmust, elnevezés idején, jelölsz jelölsz,
TVN.HU, Képtár, Blogok, Videótár, Szótár, Házi Receptek, Fecsegj, Véleményezd!,
© 2024 TVN.HU Kft.