Belépés
Keresés
Kategóriák
Válaszadók toplistája
1. hatibacsi 20036
2. decotext 17332
3. geptop 16374
4. donaldduck 15550
5. hatarvadasz 13569
6. xenos 9874
7. feerko 9543
8. ibicimama 9280
9. piktorka2 9131
10. foxworkinspace 8624
Kinek a válaszát találták legtöbbször helyesnek?
1. ibicimama 1056
2. xenos 1031
3. dnemethk 845
4. hatarvadasz 810
5. donaldduck 744
6. pola62 730
7. geptop 665
8. hatibacsi 630
9. sunchat 489
10. gergelyferi 459
Helyesnek talált válaszok aránya
Tudjátok.hu már az Androidos készülékeken is!
Úton van? Épp válaszra lenne szüksége?
Tegye fel a kérdését!

Egy piros lámpánál is felteheti már kérdéseit, nem kell keresgélnie. Amint válasz érkezett a kérdésére, vagy új kérdés került fel, az alkalmazás jelezni fog.

Ön is segíthet másoknak, ha tudja a kérdésükre a választ, mivel az alkalmazás segítségével válaszolhat is.

Letöltés
Miért lesz szerencsénk,ha kéményseprőt látunk?
Hogyan születhetett ez a babona?

Miért éppen egy ruházatunkon lévő gombunkat kell megfogni,s kívánni valamit,ha kéményseprővel találkozunk?

(dnemethk = Kata)

KultúraEgyéb kérdések
A kérdést írta: dnemethk ( 2011.03.19. 18:49 )
Válaszok száma: 4
Címkék: kéményseprőt, szerencsénk, látunk, miért, kéményseprővel, születhetett, ruházatunkon, találkozunk, gombunkat, megfogni,
Válaszok Új válasz
dnemethk 2011.03.20. 10:20 (#4)
sultan! Köszönöm e kedves,szomorú,mégis szerencsés történetet.
sultan 2011.03.19. 19:39 (#3)
Csal egy esetről tudok bizonyosan, amelyik szerencsével végződött.
Jiří Wolker egyik veresében van feldolgozva.
Az elhagyott, szegény árva kisfiú, igen szeretett volna magának egy ki szerencsét. Ezért, a kabátjára fel akart varrni egy gombot. Tűt, cérnát, azonban nem talált hozzá. Csak egy foszlány szálára kötötte. Remegve várta, hogy majd jön a kéményseprővel a szerencséje is. Izgalmában, olyan görcsösen szorította a gombot, hogy amikor kéményseprő szembejött vele, a gomb, leszakadt. Keservesen kezdett sírni, hogy talán, már nem lesz sohasem szerencséje az életben. A kéményseprő megkérdezte, hogy ugyan miért sír ilyen keservesen? Amikor megtudta sírás, okát, elhatározta, hogy kisfiút magáénak fogadja. Később, a kicsiből is kéményseprő lett.
Tehát a gomb, - volt már rá példa - valóban hozhat szerencsét.
A babonát, azért, nem J. Wolker találta ki. Bizonyára régebbi, talán, először korabeli mese volt.
tothd 2011.03.19. 19:36 (#2)
Azért lesz szerencsénk mert a kéményseprő kitisztítja a kéményünket, ezáltal nem lesz szénmonoxid visszaáramlás és következménye, oxigénhiányos szörnyű halál.
gergelyferi 2011.03.19. 18:56 (#1)
Természetesen többfajta magyarázata is létezik a babona eredetének. Az egyik szerint például úgy keletkezhetett, hogy amikor a fiatal lányok találkoztak a fekete füstfaragóval, utána mindig azt mondták, hogy "szerencsém volt, mert nem kormozott össze". Egyfajta elképzelés szerint ebből a mondókából a mai korra csak az maradt meg, hogy "szerencsém lesz, hiszen találkoztam egy kéményseprővel".

Ám a legvalószínűbb története a hiedelem kialakulásának mégis csak az, hogy azért hoz szerencsét a kéményseprővel való találkozás, mert régen azoknál a házaknál, ahova mentek, nem fordult elő a tüzelésből eredő tragédia, nem égett le a ház. Manapság az olaj-, gőz- és gázfűtés korában el sem tudjuk képzelni, mit jelentett régen az a bizonyos "családi tűzhely": nemcsak a meleget és a főtt ételt, hanem magát az életet is. A tűz azonban nemcsak az ember legjobb barátja, hanem az egyik legveszedelmesebb ellensége is. A fából épült vagy gerendavázas, náddal, zsúppal fedett házakra különösen veszélyes volt a tűz. Ezért az az ember, aki a kéményt rendben tartja, a tűztől óv, vagyis nagyon fontos személyiség.

Ám létezett a tűzhelynek egy másik - ősi, mitikus - jelentősége is. A római hiedelem szerint a tűzhelyben lakott a család védő szelleme. A sztyeppéken élő népek úgy tudták, hogy a sámán az elrévülésekor a sátor füstnyílásán át közlekedik a szellemekkel együtt. Így ragadhatott a kéménnyel, tűzhellyel kapcsolatban álló kéményseprőre is valami a jótékony szellemek dicsfényéből. Ezen pedig még az sem változtatott, hogy fekete, szurkos és kormos, mint az ördög.

Ám babonák, tévhitek ide vagy oda, a titokzatos kéményseprők ugyanolyan emberek, mint mi vagyunk. Szerencsehozó erejük valószínűleg nincs, ám örülni azért lehet a velük való találkozásnak, hiszen a tűzzel nem jó játszani!(Forrás: http://www.mek.iif.hu/)

Facebook komment
További címkék
esetről tudok, foszlány szálára, kéményseprő megkérdezte, kéményseprő kitisztítja, sultan, köszönöm, kedves, szomorú, wolker kéményseprők ezért, családi amikor talált, azért gombot kéményünket, jelentősége kezdett, szerencsém története, közlekedik kialakulásának, barátja eredetének, hozzá tévhitek, történetet jelentett,
TVN.HU, Képtár, Blogok, Videótár, Szótár, Házi Receptek, Fecsegj, Véleményezd!,
© 2024 TVN.HU Kft.