Belépés
Keresés
Kategóriák
Válaszadók toplistája
1. hatibacsi 20036
2. decotext 17332
3. geptop 16374
4. donaldduck 15550
5. hatarvadasz 13569
6. xenos 9874
7. feerko 9543
8. ibicimama 9280
9. piktorka2 9131
10. foxworkinspace 8624
Kinek a válaszát találták legtöbbször helyesnek?
1. ibicimama 1056
2. xenos 1031
3. dnemethk 845
4. hatarvadasz 810
5. donaldduck 744
6. pola62 730
7. geptop 665
8. hatibacsi 630
9. sunchat 489
10. gergelyferi 459
Helyesnek talált válaszok aránya
Tudjátok.hu már az Androidos készülékeken is!
Úton van? Épp válaszra lenne szüksége?
Tegye fel a kérdését!

Egy piros lámpánál is felteheti már kérdéseit, nem kell keresgélnie. Amint válasz érkezett a kérdésére, vagy új kérdés került fel, az alkalmazás jelezni fog.

Ön is segíthet másoknak, ha tudja a kérdésükre a választ, mivel az alkalmazás segítségével válaszolhat is.

Letöltés
Honnan ered a hiátus elnevezés?
Magyar nyelvtanban az egyik magánhangzó törvényt hiátus törvénynek hívják. Kíváncsi lennék miért pont ez a neve.
bigina

KultúraEgyéb kérdések
A kérdést írta: bigina ( 2011.11.11. 22:17 )
Válaszok száma: 9
Címkék: elnevezés, hiátus, honnan, ered, nyelvtanban, magánhangzó, törvénynek, törvényt, kíváncsi, lennék,
Válaszok Új válasz
cathy222 2011.11.14. 14:16 (#9)
Invisibila!

Erdelyben dobbentem meg, amikor a hazigazdank felesege szegyenlosen azt mondta: Ok nem tudnak olyan szepen beszelni, mint mi, otthoniak, Nagyon szeretem a tajszolasokat, sajnalnam, ha eltunnenek. Vegul is a mi pesti beszedunk is csak egy tajszolas. Az erdelyi tajszolasok kulonosen csodalatosak. Kar lenne, ha a `szebb` beszed kedveert elhagynak.
invisibilia 2011.11.14. 01:04 (#8)
@ cathy222

Az általánosban azért szidott meg a tanár, mert akárhogyan erőlködött, én következetesen így ejtettem ezt a szót: a d j á l - - ő pedig mindenáron ki akarta erőltetni belőlem azt, hogy ejtsem így: a g g y á l . Én ez utóbbira képtelen voltam, Majdnem egyest adott....
invisibilia 2011.11.14. 01:00 (#7)
@ bigina és pildu

Amit pildu említ, az a nyelvjárások körébe tartozik. Van, ahol a Józsika ''Jauzsika'' formában hangzik ma is. Ezt a ''diftongus''-t vajon jelzik-e a tankönyvek? Nem igen. (Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár megyék) . (A ''Légy jó mindhalálig'' első filmjében a Nyilas Misit alakító Tóth László, a főszereplő pl. így beszélt)

Egy székely magyar ízes beszédétől, vagy a felvidéki magyarok kiejtésétől is kiakadhatnak az akadémikusok. Az un. ''irodalmi'' nyelv, vagy kiejtés egy használható kiejtés (én is ezt beszélem - fonetikus magyarnak nevezem). Ám tudomásul kell venni - vannak nyelvjárások, és szépek is. Erről ismerik meg egymást az ott élők...
pildu 2011.11.13. 22:18 (#6)
Valamikor a '78/'79-es vagy '79/'80-as tanévben tanultam gimiben ezt a nyelvtani törvényszerűséget,ha jól emlékszem ez az egyetlen magánhangzó-törvény volt,amiről tanulni kellett,szemben a számos mássalhangzó törvénnyel.A lényegét már leírták az előttem szólók: latin eredet,magánhangzók között ejtett "j"hang. Erősen küzdök ellene,mert 1.-2. osztályban tanítok, ahol fontos a hangokra bontás illetve a szótagolás,ezt erősen hátráltatja az a tény,hogy felénk a gyerekek(és a szülők is) kivétel nélkül ejtik (és írják is) a "j" hangot a két magánhangzó között. Van szülő,aki a lányai nevét következetesen Bijanka és Andreja formában írja le.
ibicimama 2011.11.12. 17:31 (#5)
Latin eredetű szó. .Jelentése hézag ,űr. Orvosi értelemben nyílás. hasadék a testben.
bigina 2011.11.12. 08:57 (#4)
invisibilia: köszönöm ezt a kimerítő magyarázatot. Ez a rész amit tudtam (most vizsgáztam belőle).
Maga szó számomra elég idegenül hangzik, nem magyar szónak találom. Igazán nem értem miért használunk a magyar nyelvtan környezetében ilyen szót. Vannak ugye más magán és mássalhangzó törvények, mind érthető magyar kifejezéssel: hangrendi illeszkedés, zöngésség szerinti hasonulás stb.
cathy222: mikor ezt felhoztam a magyar tanárnak akkor azt mondta ez nem helyes magyar beszéd. Próbáld folyamatosan egy mondatban helyezve kimondani a szót, általában tényleg beficcen a j hang. Kényelmesebb a szádnak j hanggal mondani ezeket a szavakat. Mondjuk a tea nekem mindig tea marad és nem teja.
cathy222 2011.11.11. 23:35 (#3)
Es ha en ki tudom mondani a Mariat es a Juliat koztes j nelkul, akkor en rosszul beszelek magyarul?

Csak erdekessegkent: Errefel van egy ut, az a neve, hogy Hiatus Road, es ugy kell ejteni: Hajitasz rod.
narancshej01 2011.11.11. 23:03 (#2)
oops, ennél többet, mint invisibilia, erről nemigen lehet írni, kár hogy másolta valahonnan, és tele van az egész hiátusokkal - itt értsd: hibákkal, hiányosságokkal. De csak a másolás miatt!
És köszi, jó volt elolvasni
invisibilia 2011.11.11. 22:30 (#1)
Kedves Bigina, érdekes dolgokat fezsegetsz, (- -) amikor én tanultam, ezt a kifejezést a magyar nyelvre nem alkalmazták. Gondolom, amióta az ''ánglis'' , amely sok kifejezést a latinból vesz át, azóta, ''dívik'' nálunk is ilyen szavakkal illetni.

hiatus, us, hn. [hio]

1) nyilás, hasadék, mélygég, oris, terrae; (költ.) aliquid dignum tanto h., valami, a mi megérdemli, hogy valaki érte annyira kitátsa száját, azaz, hogy oly nagy szavakat használjon, hogy annyit igérjen, hasonlóan h. Sophocleus fellengős és hatalmas kifejezésmód.

2) (újk.) átv. ért. bámulás, bámészkodás, epedés, vágy valami után, praemiorum.

3) (nyelvtanban) két hangzó összetalálkozása.

http://latin.oszk.hu/...tion=index

És itt az aktuális nyelvtani rész, új-magyar nyelvtan szerint:
A hiátus törvénye azt jelenti, hogy ha két magánhangzó áll egymás mellett, köztük hangûr (hiátus) támad, melyet a beszélők igyekeznek megszüntetni. Ennek két módja lehetséges: vagy betoldódik egy mássalhangzó
a két magánhangzó közé, vagy az egyik magánhangzó kiesik (pl. leány -> lány, reá -> rá). A betoldódó mássalhangzót hangûrtöltőnek vagy hiátustöltőnek nevezik. Ere a szerepre a mai magyar köznyelvben a j hang a
legalkalmasabb (egyes nyelvjárásokban gyakori még a v és a h (január -> 'januvár', bivaly -> 'bihal', 'bial' stb.).
Például a fiú, tea, fiók szavakban j-t hallunk, de ez inkább j-féle hang, képzése nem teljes értékû (fijú, teja, fijók).
A hiátustöltő j írásban való feltüntetése helyesírási hibának számít, s rendszerint a helytelen, erős j-ejtésre vezethető vissza. A nyelvtörténet folyamán ez a hiátustöltő j ritkán állandósult ( pl. a birtokos személyjelet tartalmazó
mezeje <- mezee, vagy a kijjebb határozószóban <- kiebb).

Tehát hiátusnak nevezzük azt a törvényszerûséget, amikor bizonyos szavakban két magánhangzó közé olyan
j hangot ejtünk, melyet nem írunk. Nagyon sok női név esetében hallhatjuk ezt a jelenséget (Mária -> 'Márija',
Júlia -> 'Júlija', Beáta -> 'Bejáta', Adrienn -> 'Adrijen' stb.).
http://webcache.googleusercontent.com/...ient=opera
Facebook komment
További címkék
hazigazdank felesege, erdelyi tajszolasok, `szebb` beszed, általánosban azért, invisibila, erdelyben, dobbentem, amikor, amikor hangkepz másolás, ritkán hiátusnak venni, adrienn tanárnak hiatus, kiejtésétől magánhangzók, mondjuk andreja, dobbentem miért, mondatban igazán, szepen másolta, írják nyelvtan,
TVN.HU, Képtár, Blogok, Videótár, Szótár, Házi Receptek, Fecsegj, Véleményezd!,
© 2024 TVN.HU Kft.