Belépés
Keresés
Kategóriák
Válaszadók toplistája
1. hatibacsi 20036
2. decotext 17332
3. geptop 16374
4. donaldduck 15550
5. hatarvadasz 13569
6. xenos 9874
7. feerko 9543
8. ibicimama 9280
9. piktorka2 9131
10. foxworkinspace 8624
Kinek a válaszát találták legtöbbször helyesnek?
1. ibicimama 1056
2. xenos 1031
3. dnemethk 845
4. hatarvadasz 810
5. donaldduck 744
6. pola62 730
7. geptop 665
8. hatibacsi 630
9. sunchat 489
10. gergelyferi 459
Helyesnek talált válaszok aránya
Tudjátok.hu már az Androidos készülékeken is!
Úton van? Épp válaszra lenne szüksége?
Tegye fel a kérdését!

Egy piros lámpánál is felteheti már kérdéseit, nem kell keresgélnie. Amint válasz érkezett a kérdésére, vagy új kérdés került fel, az alkalmazás jelezni fog.

Ön is segíthet másoknak, ha tudja a kérdésükre a választ, mivel az alkalmazás segítségével válaszolhat is.

Letöltés
Magyarország szabad ország?
Ha az, akkor miért vannak korlátoltságok?

Érdekes összeállítás a magyar embereket képviselők véleményeiből: http://www.youtube.com/...r_embedded


PolitikaEgyéb kérdések
A kérdést írta: eladasos ( 2013.05.10. 10:43 )
Válaszok száma: 5
Címkék: magyarország, ország, szabad,
Válaszok Új válasz
gyongyibur 2013.05.11. 07:14 (#5)
Ahogy Taen is írta valamelyik régebbi kérdésnél:
"Ez egy szabad ország, mindenki azt teszi amit szabad!"
(bocs, ha nem szó szerint idéztem!)
dudaas 2013.05.10. 22:01 (#4)
hápperce


http://kuruc.info/...mi_nat.pdf
ege 2013.05.10. 17:46 (#3)
Minden szabadság korlátokkal jár.

Mi a szabadság?
A Gondolkodók Klubjának beszélgetésén arra a kérdésre kerestük a választ, hogy mi az a szabadság, miben vagyunk és egyáltalán miben lehetünk szabadok, s ehhez milyen feltételekre van szükség.

Az elmúlt kétezer évben többféle módon határozták meg a szabadság fogalmát. Az egyik szerint a szabadság szó hallatán elsősorban a cselekmény szabadságára kell gondolnunk, melynek gyökere a determinációból ered. Vannak olyan nézetek is, melyek elsősorban a fogalom jogi, filozófiai vagy teológiai alapját keresik.

A jogi és filozófiai értelmezés rámutat arra, hogy az az ember szabad, aki elhatározásában, döntéseiben és cselekedeteiben nincs semmilyen kényszernek alávetve. A szabadság tehát - mint ahogy a beszélgetésből is kiderült - viszonyfogalomként értelmezhető, hiszen vannak olyan "törvények", melyekhez alkalmazkodnunk kell. Ezek nélkül ugyanis a világ kaotikussá válna.

A keresztény teológia azonban kimondja, hogy az Isten szabadságot adott az embernek a jóra és a rosszra, s hogy melyiket választja az az egyén döntésének van alárendelve. Általában az Urat okoljuk rosszul sikerült terveink következményeiként - például a háborúk pusztításaiért - pedig ez is az emberi döntések következménye. Ezzel ellentétben a deterministák szerint nem kaptuk meg ezt a fajta döntési szabadságot, mert véleményük szerint minden cselekedetünket okok határozzák meg. Ezzel az értelmezéssel mutat hasonlatosságot Berlin meghatározása is, aki két szabadságfogalmat alkot. Szerinte pozitívan értelmezve a szabadság kényszer nélküliséget jelent, azaz cselekedeteinkben nem kényszerítenek külső hatalmak. Negatív értelemben pedig nem akadályoznak mások a cselekvésben.

A beszélgetés résztvevői megállapították, hogy sokszor az, amitől az egyik ember szabadnak érezheti magát, az a másik ember számára teljes alávetettséget jelent, s a nemzet vagy a világ közös szabadsága korántsem jelenti azt, hogy a társadalomban egyén is szabad. Még akkor sem, ha a demokratikus jogok mindenkire vonatkoznak, hiszen az emberek nem feltétlenül tudnak élni jogaikkal. Már a testvériséggel, s számtalanszor az igazsággal is ellentmond a fogalom korlátlan alkalmazása. Minden emberi kapcsolat korlátozza az emberi szabadságot, s csupán kevés ember tekinthető szabadnak. Csak azokra igaz ez a kijelentés, akik teljesen magányosan élnek vagy leigázzák embertársaikat. Még a hajléktalanokról sem mondható el, mert ők egzisztenciálisan alá vannak rendelve, ki vannak szolgáltatva embertársaiknak.

A szabadságunk azonban csak addig terjedhet, amíg a másokét nem akadályozzuk, mert ennek a hiányában az egyén szenved. Tudnunk kell élni a szabadsággal, sőt gyermekeinket is meg kell tanítanunk erre. Fontos, hogy mindannyian felismerjük, hogy nem mi valósítunk meg valamit, hanem rengeteg ember befolyásolja cselekedeteinket, s hogy a szabadságnak nem szabad szabadossághoz vezetnie.

Cs. L.
nacsa66 2013.05.10. 17:44 (#2)
A korlátoltság nem szabadság kérdése......ebben az országban...
ibicimama 2013.05.10. 10:54 (#1)
A saját kormányunk rabjai vagyunk!
Visszamenőleges törvények, az embereket érdeklő szerződések titkosítása, az egyszemélyi törvények alkotása, sajnos gúzsba köti az országot!
Facebook komment
További címkék
szabad ország, kérdésre kerestük, elmúlt kétezer, szabadság fogalmát, ahogy, valamelyik, régebbi, kérdésnél, alapját hiányában ember, korlátozza kétezer értelmezés, törvények feltételekre pusztításaiért, kérdésnél korlátoltság, rengeteg határozták, tehát mindannyian, ember beszélgetésből, nélküliséget rosszul, kaptuk értelmezhető,
TVN.HU, Képtár, Blogok, Videótár, Szótár, Házi Receptek, Fecsegj, Véleményezd!,
© 2024 TVN.HU Kft.