Belépés
Keresés
Kategóriák
Válaszadók toplistája
1. hatibacsi 20036
2. decotext 17332
3. geptop 16374
4. donaldduck 15550
5. hatarvadasz 13569
6. xenos 9874
7. feerko 9543
8. ibicimama 9280
9. piktorka2 9131
10. foxworkinspace 8624
Kinek a válaszát találták legtöbbször helyesnek?
1. ibicimama 1056
2. xenos 1031
3. dnemethk 845
4. hatarvadasz 810
5. donaldduck 744
6. pola62 730
7. geptop 665
8. hatibacsi 630
9. sunchat 489
10. gergelyferi 459
Helyesnek talált válaszok aránya
Tudjátok.hu már az Androidos készülékeken is!
Úton van? Épp válaszra lenne szüksége?
Tegye fel a kérdését!

Egy piros lámpánál is felteheti már kérdéseit, nem kell keresgélnie. Amint válasz érkezett a kérdésére, vagy új kérdés került fel, az alkalmazás jelezni fog.

Ön is segíthet másoknak, ha tudja a kérdésükre a választ, mivel az alkalmazás segítségével válaszolhat is.

Letöltés
Melyik állatfajtát nemesítették ki az Osztrák-Magyar Monarchia idején?

ÁllatokEmlősök
A kérdést írta: tunyaalak ( 2012.10.12. 16:14 )
Válaszok száma: 7
Címkék: nemesítették, állatfajtát, monarchia, osztrák,
Válaszok Új válasz
fboka 2012.10.13. 17:32 (#7)
tunyaalak!
Sajnálattal vettem tudomásul a pontozásodat.
Aki az ujjacskát kapta, nem hibás, mert jelezte, hogy a válasza a wikiről van és a válaszát idézőjelbe is tette.
Viszont a kérdésedre, nem az ő válasza a jó.
Ez konkrét kérdés volt, amire konkrét válasz a jó.
Ha elolvasod a wikin a lipicai lovakról leírtakat, rögtön látod, hogy nem igaz a válasz a kérdésedre. Vagy rosszul tetted fel a kérdést????
Először is: az Osztrák - Magyar Monarchia 1868-1918-ig tartott.
Mint írtam korábban, a lipicai ló tenyésztése, nemesítése 1580-ban kezdődött.
Amit gyongyibur kiírt a wikiről, az egy kis részlet.Most én idemásolom az előzményeit, hogy világosabb legyen, miért nem jó az értékelésed:

"A lipicai története 1580-ban kezdődött, amikor I. Ferdinánd német-római császár magyar és cseh király fia, II. Károly főherceg az 1572-ben alakult bécsi spanyol lovasiskola számára egy tenyésztő telepet alapított - a császársághoz tartozó Trieszt környéki köves, karszt-tetőn fekvő Lipiken (olaszul Lipizza) a mai szlovéniai Lipicán. A tenyésztő telep genetikai alapját az ott található és a középkorban nagyra becsült, de kissé nehéz testű és Spanyolországból importált lovak és a szintén helyi kemény természetű hegyi lovak adták.[1] A császári udvar számára kívántak itt kiváló, szilárd szervezetű, a pompát, a gazdagságot minden jellegében mutató lovat kitenyészteni. A fajta ősei között vannak kemény természetű hegyi lovak és spanyol-nápolyi mének is. A kezdeteknél használt mének közül nyolc ma is létező genetikai vonalat alapított, s a tenyésztés ezekre épül.
A lipicai ménest a napóleoni háborúk idején kétszer is Magyarországra menekítették, így alakult ki a mezőhegyesi lipicai jellegű állomány. Ezeket a lovakat 1876-ban Alsószombatfára költöztették, majd onnan 1912-ben Bábolnára. Innen kerültek az 1950-es években újra hegyi környezetbe, Szilvásváradra.
A lipicai valódi nemzetközi fajta, az egész világon elterjedt. 400 éve fajtatisztán tenyésztik, az 1800-as évek elején alkalmazott egyetlen arab cseppvérkeresztezéstől eltekintve idegen fajtát soha nem alkalmaztak tenyésztése során. A magyarországi állomány kiemelkedő genetikai értékével tűnik ki. Tenyésztőszervezete a Magyar Lipicai Lótenyésztők Országos Egyesülete.
A tenyésztési vonalakat alkotó mének és a törzsek jelei:

Pluto Senior, szürke mén 1772-ben érkezik Lipicára Dániából, a friedrichsburgi királyi ménesből, amely ebben az időben Európa-szerte ismert, spanyol vérű lovakat tenyésztett.

A Conversano törzs nápolyi eredetre tekint vissza. Történt, hogy Mária Terézia idősebbik leányát, Mária Karolinát VI. Bourbon Ferdinánd nápolyi királyhoz adta férjhez. Az eseményen részt vesz Kaunitz herceg is, aki át is települ Nápolyba, és a környékbeli jó minőségű lóállományból kisebb ménest alapít, amely hamarosan a királyság legjobb ménesévé válik. Ebből a tenyészetből kerül Lipicára a fekete színű Conversano Senior, amely 1774-ben már törzsmén az udvari ménesben.

Favory Senior 1779-ben született a monarchia nehéz hámos, spanyol-nápolyi típusú udvari lovait tenyésztő Kladrubban. A tömeg növelése érdekében később többször is kerülnek ebből a ménesből tenyész egyedek a lipicai fajtába. A fakó színű Favory Senior 1783-tól került Lipicára, s ezzel a fajta egyik legeredményesebb ménvonala születik meg.

Favoryval egy időben kerül Kladrubból Lipicára az eredeti spanyol Maestoso Senior. A kitűnő spanyol mén jó küllemével és mozgásával erőteljes törzset alapít a lipicai fajtában.

Neapolitano Senior tenyészműködésének kezdete szintén az 1783-as esztendőhöz fűződik. Ahogyan neve is elárulja, nápolyi eredetű törzsről van szó. A 13 éves, kitűnő küllemű mén nyereg alatt tette meg a hosszú utat Nápolyból Lipicára. Az akkor már szinte egyöntetűen szürke állományba fedezőménül választott pej Neapolitano csak kivételes tulajdonságainak köszönhette ezt a megtiszteltetést, amit máig fennmaradt törzzsel hálált meg a lipicai fajtának.

A törzsalapító Siglavy nevű arab mén 1816-ban került Lipicára. Marmagassága nem érte el a 150 cm-t. A mén Schwarzenberg herceg tenyésztéséből származott, mindkét szülője eredeti arab ló volt. A kis mén örökítése olyan átütőnek bizonyult, hogy törzse mai napig fennmaradt.

Incitato törzs erdélyi magyar eredetű. 1802-ben gróf Bethlen Pál a bonchidai, akkor már hírneves ménesből saját tenyészete számára vásárolt néhányat az épp akkor odaérkezett eredeti spanyol lovak közül. Köztük volt a Curioso nevű mén, valamint a Capelano nevű kanca is. Kettejük párosításából született 1810 tavaszán Incitato Senior, törzsalapító mén. A rámás és jó tulajdonságokkal bíró ménre felfigyelt a mezőhegyesi katonai ménes, és 1814-ben megvásárolta.

A Tulipán törzs kitenyésztése szintén a magyar leleményt dicséri. A XIX sz. végén a Jankovich-Bésán család híres volt a lótenyésztéséről. A Bácskában található trezováci ménesében minőségi lipicai tenyészetet működtetett. Jelentőségének érzékeltetésére elég csak annyit említeni, hogy az ez időben Fogarason működő Magyar Állami Lipicai Ménes is több lovat vásárolt Trezovácról, így a ma élő összes Pluto egy itt tenyésztett törzsméntől származik, de a Maestoso és a Neapolitano törzs is innen kapott életmentő vérátömlesztést. Mégis a lótenyésztő köztudatban Trezovác neve leginkább a Tulipán törzs kitenyésztésével kapcsolódik össze, amely a Jankovichok eredeti spanyol import és lipicai kancáinak, valamint a Favory törzs Tulipán nevű ménjének alkalmazásával született meg"

Ez nem politikai kérdés hogy ha akarom így értelmezem, ha akarom úgy.
Itt tények vannak.
Nem az a szaros egy pont érdekel. Úgy sem tudok vele mit kezdeni!
Csupán az bosszant, amikor valaki aki tájékozatlan, és okosnak hiszi magát.
Én csak olyan kérdést szoktam feltenni, amihez értek is.
A kérdésedre a válasuom volt a jó. Mert a Saghia-arab fajtát, ami teljesen kinemesített,
egyedi fajta és nem egy bizonyos fajtának az egyik altörzse, ebben az időben tenyésztették
Bábolnán.
Ha érdekel ez a téma, tudok ajánlani néhány könyvet, amiből én is tanultam ezeket.
Akkor nem a wikiről kellene ollóznod egy pontatlan kérdést, ami alapján egy pontatlan választ fogadsz el helyesnek.
fboka 2012.10.12. 17:13 (#6)
A lipicai lófajta sokkal régebbi!
Az első lipicai ménest 1580-ban Habsburg II. Károly alapította a Habsburg birodalomhoz tartozó Lipicán.
gaborba23 2012.10.12. 17:02 (#5)
Lipicai lovakat.
fboka 2012.10.12. 16:57 (#4)
1816.-ban I. Ferenc császár rendelete alapján kezdték a nemesítést Bábolnán.
Az arab fajtájú kancákat csak arab telivér csődörrel lehetett fedeztetni.
Oka az volt, hogy a hadseregnek az addiginál gyorsabb, szívósabb és nemesebb küllemű
lovakra volt szüksége.
A Shagia-arab fajtát csak 1978-ban ismerték el külön fajtaként.
Az én lovam Hetyke is Shagia arab.
fboka 2012.10.12. 16:53 (#3)
Lefagyott a gépem,
Szerintem a Shagia -arab lovakat.
gyongyibur 2012.10.12. 16:43 (#2)
igen, szerintem is a lipicait!
"A törzsalapító Siglavy nevű arab mén 1816-ban került Lipicára. Marmagassága nem érte el a 150 cm-t. A mén Schwarzenberg herceg tenyésztéséből származott, mindkét szülője eredeti arab ló volt. A kis mén örökítése olyan átütőnek bizonyult, hogy törzse mai napig fennmaradt."
(Wiki)
donaldduck 2012.10.12. 16:40 (#1)
-gondolom a lovakat.
Facebook komment
További címkék
ujjacskát kapta, válaszát idézőjelbe, lipicai lovakról, lipicai története, tunyaalak, sajnálattal, vettem, tudomásul, incitato mének kerülnek, schwarzenberg vannak tetted, nápolyból minőségű jankovich, ménre jellegű, helyi wikiről, környéki testű, hálált konkrét, leírtakat sokkal, néhány egyetlen,
TVN.HU, Képtár, Blogok, Videótár, Szótár, Házi Receptek, Fecsegj, Véleményezd!,
© 2024 TVN.HU Kft.