Belépés
Keresés
Kategóriák
Válaszadók toplistája
1. hatibacsi 20036
2. decotext 17332
3. geptop 16374
4. donaldduck 15550
5. hatarvadasz 13569
6. xenos 9874
7. feerko 9543
8. ibicimama 9280
9. piktorka2 9131
10. foxworkinspace 8624
Kinek a válaszát találták legtöbbször helyesnek?
1. ibicimama 1056
2. xenos 1031
3. dnemethk 845
4. hatarvadasz 810
5. donaldduck 744
6. pola62 730
7. geptop 665
8. hatibacsi 630
9. sunchat 489
10. gergelyferi 459
Helyesnek talált válaszok aránya
Tudjátok.hu már az Androidos készülékeken is!
Úton van? Épp válaszra lenne szüksége?
Tegye fel a kérdését!

Egy piros lámpánál is felteheti már kérdéseit, nem kell keresgélnie. Amint válasz érkezett a kérdésére, vagy új kérdés került fel, az alkalmazás jelezni fog.

Ön is segíthet másoknak, ha tudja a kérdésükre a választ, mivel az alkalmazás segítségével válaszolhat is.

Letöltés
Miért gondolják egyre többen, hogy a helyesírás csak a nyelvtanórán fontos?

OktatásÁltalános iskola
A kérdést írta: isti53 ( 2011.02.28. 06:52 )
Válaszok száma: 84
Címkék: nyelvtanórán, helyesírás, gondolják, fontos,
1 2 3 4 5 6 7 8 9 
Válaszok Új válasz
hollosy 2011.03.01. 18:24 (#34)
Tisztelt safarihunter!

Az nem zavarja Önt, hogy olyanokra válaszol nekem címezve amit nem én írtam?
Az utolsó kommenteket nem is én írtam

Az pedig, hogy Ön kategorikusan kijelentett valamit, amire én írtam hogy tévedés nem kioktató, hiszen csak kijavítottam. Sajnálom ha nem látja be ha nem Önnek van igaza, én be szoktam. Javaslom ha nekem nem hisz nézzen utána egy nyomtatott hivatalos szakirodalomban. Eszem ágában sincs kioktatni, de a tények attól még tények maradnak, én pedig szeretek azokhoz ragaszkodni.
safarihunter 2011.03.01. 18:02 (#33)
És íme zárszóként az említett cikk
" A sznobra leginkább az jellemző, hogy valamit tud, de csak félig és szinte mindig rosszul. A másik jellemzője, hogy lenéz mindenkit, aki nem úgy tesz, ahogy ő azt helyesnek gondolja.
A sznob egyik kedvenc vesszőparipája az ikes ragozást szerinte helytelenül használók lenézése.
A sznob eldöntötte, hogy minden ikes igét alanyi ragozásban kijelentő mód egyes szám első személyben -m végződéssel KÖTELEZŐ ellátni, s aki ezt nem teszi, az műveletlen bunkó. A nyelvi gyakorlatból hozott példákat a sznob lesöpri az asztalról "nem számít, a bunkó többség gyakorlata nem bont szabályt" felkiáltással. Az íróktól, költőktől idézett "bunkóságok" láttán már kicsit megdöbben a sznob, de aztán ezeket gyorsan "költői szabadság" címszó alatt minősíti rossz érvnek. Kijelenti, hogy pl. "válom", "születem" a helyes alak, akkor is ha rosszul hangzik, akkor is, ha a magyar anyanyelvűek 99,99 %-a sosem mondja így, mert ez a szabály és kész. Persze ő se mondja így soha, viszont a helyes "válok", "születek" alakot sem mondja, hanem kikerüli az ilyen igealakokat, helyettük más szavakat használ, körülír, hogy nehogy véletlenül a bunkóság bűnét kövesse el.
Fokozott esetben a sznob még az iktelen igékhez is -m végződést tesz. Kijelenti, hogy a "hallom" (tárgy nélkül), "köhögöm" választékos alak. Amikor megtudja, hogy ilyen szabály SOSEM volt, sőt ezek az alakok egyenesen HIBÁSAK, csodálkozik.
A kicsit engedékenyebb sznob már bevonja harci eszköztárába az álikés kategóriát, azaz az olyan igéket, melyek csak első szám harmadik személyben ikes ragozásúak, egyébként iktelen a ragozásuk minden más esetben. A nagyon kivételes sznob már arról is hallott, hogy vannak ingadozó ikes igék, melyek lehetnek ikesek és iktelenek is.
De egy valamiben az összes sznob megegyezik: ha nem álikes az ikes ige, akkor a végződés kijelentő mód egyes szám első személyben -m és kész. Aki nem így mondja, az bunkó, s kész.
A sznob általában leragad a kijelentő módnál, azon belül is az egyes szám első személynél, mert arról általában még ő sem értesült, hogy az ikes ragozás más esetekben is létezik.
Persze vannak csúcssznobok, akik a teljes ikes paradigmáról hallottak, ők csúcsbuták is egyben, mert a teljes paradigmát siratják, utálják a gonosz világot, hogy a régi jó így eltűnt, s a legszívesebben máglyán égetnék a "bunkókat", azaz a magyar anyanyelvűek úgy 99 %-át..... "
safarihunter 2011.03.01. 17:58 (#32)
Persze, hogy helyes az "erre hivatkozom" ..., azaz erre az adatra hivatkozom, mint ahogy erre a vászonra festem a képet !!! Azaz tárgyra irányul a cselekvés !!!
Kicsit lenéző és afféle kioktató, hivatalos már a legutóbbi hozzászólás, hogy :
" Én csak felhívtam az Ön figyelmét az eszik és dohányzik igékkel kapcsolatos tévedésre " (
Nem biztos Uram, hogy mert talált egy olyan oldalt, amely picivel másabbat ír, mint ami oldalt én találtam, szóval ettől még nem biztos, hogy a magyar nyelvben nem létezik az eszek és az iszok ) Még ha "alpáribb" is ), de ettől még létezik, és használják is )
Olvashatja a hozzászólásaimat Uram, nem hinném, hogy szarvashibákat ejtenék, hogy engem figyelmeztetni kellene a magyar nyelvtani szabályok betartására !!
Az Ön által hivatkozott oldal szerint valóban tévedek néhány dologban !
Az általam hivatkozott nyelvtani oldal szerint viszont nem tévedek !
Megjegyzem, délután levélben beszéltem egy szakavatott tanárral, igaz, hogy nem a Magyar Tudományos Akadémia tagja.., de elmondása szerint a magyar nyelv is változik ! Számtalan példát és oldalt lehetne találni a téma ellen és mellett is !!!
Megjegyzem, a nyelvész Úr határozottan kijelentette, hogy az teljes mértékben hibás, hogy a magyar nyelvben nem létezik az eszek és az iszok ! Logikátlan, hogy egyes szám első személyben ne fejezhetném ki az igeraggal azt, amit egyes szám második és harmadik személyében kifejezhetek !
Tisztelt Uram !
Én még az általam hivatkozott oldalon olvasható nyelvtani szabályok szerint tanultam a magyart !!!
http://wikiszotar.hu/...szotar/Ige
Nem feltétlen az Ön által talált oldal az igaz és az etalon , és nem is az általam hivatkozott oldal, hiszen a szakavatottak sem egységesek több mindenben !
Az általam hivatkozott oldalon közölt nyelvtani szabályok alapján semmivel sem alpáribb az eszek..., mint az, hogy hízok, vagy bízok , vagy játszok ! Felénk naponta használatos igék és ragozott alakok ezek
Délután több oldalt is találtam az Ön állítása igazolására, vagy az általam közölt http://wikiszotar.hu/...szotar/Ige oldalon található szabályokat megerősítő oldalt !
Meglehet, hogy alpáribbnak hangzik az eszek és az iszok..., hiszen az idő halad, a nyelv változik..., de ettől még létezik ez az igei alak, ellentétben az Ön által hivatkozott oldallal, mely szerint a magyar nyelvben csak az eszem és az iszom létezik )
Mint ahogy pro és kontra lehet az interneten is oldalakat találni, a szaktekintélyek véleménye is megoszlik, így a hétköznapi emberek véleménye is ! Azt gondoltam, mikor az Önnel folytatott párbeszédbe belementem, hogy a saját érveinkkel és a logika fegyverével cserélünk gondolatot a kérdés tárgyában
Én itt a vitát részemről lezártnak tekintem.., továbbra se látok abban logikát, hogy egyes szám első személyben az igeraggal miért nem utalhatok úgy, mint az egyes szám második és harmadik személyében az eszik és az iszik igénél ! Továbbra is tartom, és több oldalt nem linkelek be ennek igazolására, hogy létezik a magyar nyelvhasználatban az eszek és az iszok ragozott igei alak !
Hozzászólásommal mindenképp a magyar nyelv iránti tiszteletemet akartam kifejezni ! Attól, mert Ön talált egy olyan oldalt, ami másként vélekedik, mint az az oldal, amire én hivatkozok..., ettől még nem biztos, HOGY TÉVEDEK Tisztelt Uram, és nem biztos, hogy Önnek engem figyelmeztetnie kellene !
Délutáni internetezés közben egy remek cikket találtam, amit zárszóként be fogok ide másolni ! Valami ilyesmi elkerülése ellen harcolgatok..., mint ami ott olvasható !
Mint írtam, a beszélgetést ebben a témában én itt lezártnak tekintem, őszintén sajnálom, hogy vitává ötvöződött néhány dologban ellentmondó internetes oldalak miatt..., és nem a logika érveivel vitattuk meg ezt !
További remek időtöltést, jó kérdéseket kívánok !
Tisztelettel : safarihunter
donaldduck 2011.03.01. 15:11 (#31)
Elnézést az 'alpáribb' szóért de,hirtelen nem jutott eszembe megfelelőbb-
donaldduck 2011.03.01. 15:08 (#30)
A helyesírás az inteligencia egyik fokmérője.
-Persze mindenki követhet el hibát de,igyekezni kell kijavítani,és törekedni kell a helyes írásmódra,és kiejtésre,szó használatra.
-Érthetően lehet írni helyesírási hibákkal is (és talán egyszerűbb is)de,a helyes írásmód mindenképpen üdvösebb.
-Az igaz lehet hogy,talán nincs szabály az "eszek',eszem megkülönböztetésére de,szerintem az 'eszek' egy alpáribb megfogalmazása, az eszem igének.
eszem egy kiflit
eszem a kiflit
kiflit eszem
eszem-iszom,és nem eszek-iszok
hollosy 2011.03.01. 14:48 (#29)
Nem szőrszálhasogatásból, illetve piszkálódásból, de nem bírom nem megemlíteni:
Az "erre hivatkozom" is tökéletesen helyes magyar nyelven.

maradtam további mély tisztelettel!
hollosy 2011.03.01. 14:32 (#28)
"nem csak szerintem"
hollosy 2011.03.01. 14:31 (#27)
Tisztelt Uram!

Én sehol sem állítottam hogy lehetne ötvözni. Hol írtam volna én ilyet?
Ön erősködött ezzel, én sosem mondtam ilyet. Amit én mondtam az az, hogy az ikes igék egy harmadik ragozási kategória, és csak nem szerintem, hanem a Magyar Tudományos Akadémia szerint is.

Én csak felhívtam az Ön figyelmét az eszik és dohányzik igékkel kapcsolatos tévedésre

Ezeket az igéket nem úgy kell ragozni, ahogy Ön azt írta, illetve helytelennek minősítette a helyes ragozást. Szerintem ennyit állítottam, és ebben igazam lett.
Megjegyzem ez nem vélemény dolga, ennek utánanézhet a Magyar Tudományos Akadámia kiadványaiban, mint hivatalos álláspontnak.

A rendhagyó jelző pedig azért szerepel ott, mert mindkettő ikes ige, ezeket az igéket más néven RENDHAGYÓ IGÉKNEK is hívjuk.
Úgy gondolom álláspontomat, már amennyit az elejétől fogva állítottam igazoltam maradok tisztelettel én is!
safarihunter 2011.03.01. 14:14 (#26)
Tisztelt Uram !
A hivatkozott oldal RENDHAGYÓ IGE-ként veszi az enni és az inni igéket
Ez még nem jelenti azt, hogy bármely ige vonatkozásában lehetne ötvözni a két igeragozást
Tehát NINCS OLYAN SZABÁLY AZ ÖN HIVATKOZOTT OLDALÁN SEM, HOGY BÁRMELY IGE ESETÉBEN ÖTVÖZNI LEHETNE A KÉT IGERAGOZÁST )
Az Ön által hivatkozott oldal sem azt igazolja, hogy bármely ige vonatkozásában lehetne ötvözni a két igeragozást !!!
Az Ön által hivatkozott oldal ezt a kéz igét rendhagyó igének veszi, és oldal szerint nincs is olyan magyar ragozott ige, hogy eszeK és iszoK (
Én nap mint nap találkozoK és nem találkozom ilyen ragozott alakokkal eme két igével kapcsolatban, tehát ez használatban van, amit az általam hivatkozott oldal is megerősít !
http://wikiszotar.hu/...szotar/Ige
Én ezzel kapcsolatban erre hivatkozoK és nem hivatkozoM )
Zárszónak a véleményem:
A legtöbb nyelvben vannak rendhagyó ragozású igék..., az Ön által hivatkozott oldal az enni és az inni igét rendhagyó igeként jelzi, mégpedig úgy, hogy csak az eszeM és az iszoM létezik a magyar nyelvben (
Az én nyelvismeretemben és a környezetemben bizony létezik mindkettő igénél az alanyi ragozás is :
Iszok egy kis vizet, mert szomjas vagyok...
Én a vizet iszom..., mert az veszi el a szomjamat ...
A kiflit eszem meg, mert az finomabb....
Eszek egy kiflit..., mert éhes vagyok ...

Ám meglehet, felénk tudatlanok az emberek, és buták, hogy használják e két ige esetében is mindkét ragozást egyes szám első személyben
Azt bár nem értem..., hogy honnét vesszük akkor ezeket, ha nem a magyar nyelvből ??? Tán mi találtuk ki ezen két ige esetében az alanyi ragozást egyes szám első személyben ??
Maradok Tisztelettel )


hollosy 2011.03.01. 14:03 (#25)
Nádasdy Ádám nevére rákeresve rengeteg érdekességet találhat az ember. Izgalmas írásait mindenkinek ajánlom, akit érdekel a magyar nyelvtan.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 
Facebook komment
További címkék
utolsó kommenteket, nyomtatott hivatalos, tények attól, említett cikk, tisztelt, safarihunter, zavarja, olyanokra, valamiben helyes mellett, beszélgetést elmondása szaktekintélyek, tudományos néven sincs, felkiáltással megfogalmazása, bizony szabályok, álláspontnak dolga, gondolom témában, wikiszotar szakavatottak, amely szóért,
TVN.HU, Képtár, Blogok, Videótár, Szótár, Házi Receptek, Fecsegj, Véleményezd!,
© 2024 TVN.HU Kft.