Belépés
Keresés
Kategóriák
Válaszadók toplistája
1. hatibacsi 20036
2. decotext 17332
3. geptop 16374
4. donaldduck 15550
5. hatarvadasz 13569
6. xenos 9874
7. feerko 9543
8. ibicimama 9280
9. piktorka2 9131
10. foxworkinspace 8624
Kinek a válaszát találták legtöbbször helyesnek?
1. ibicimama 1056
2. xenos 1031
3. dnemethk 845
4. hatarvadasz 810
5. donaldduck 744
6. pola62 730
7. geptop 665
8. hatibacsi 630
9. sunchat 489
10. gergelyferi 459
Helyesnek talált válaszok aránya
Tudjátok.hu már az Androidos készülékeken is!
Úton van? Épp válaszra lenne szüksége?
Tegye fel a kérdését!

Egy piros lámpánál is felteheti már kérdéseit, nem kell keresgélnie. Amint válasz érkezett a kérdésére, vagy új kérdés került fel, az alkalmazás jelezni fog.

Ön is segíthet másoknak, ha tudja a kérdésükre a választ, mivel az alkalmazás segítségével válaszolhat is.

Letöltés
Mi a különbség az intelligencia és az iskolázottság között?

OktatásEgyéb kérdések
A kérdést írta: piktorka2 ( 2016.06.22. 21:00 )
Válaszok száma: 38
Címkék: iskolázottság, intelligencia, különbség, között,
1 2 3 4 
Válaszok Új válasz
pizsi50 2016.06.30. 16:23 (#38)
"A tanulékonysághoz átlagon felüli intelligencia és alázat szükséges."
Ez a bejegyzésed volt, ami elindította a lavinát .
Itt kellett volna kezdenem, először azzal, hogy nem igazán értem, mi köze ennek az eredeti kérdéshez, de sokszor előfordult már, hogy megfeledkezve az eredeti kérdésről, valami máson kezdtünk (kezdtek) vitatkozni.
Másodszor a tanulékonyság szóba kötöttem volna bele. A tanulékonyság ugyanis adottság, amihez semmire nincs szükség, azt vagy megkapja valaki, vagy nem.
Aki megkapja, az könnyen tanul, aki nem, annak a tanuláshoz nagy erőfeszítésre, akaraterőre, szorgalomra van szüksége.
Emberre elég ritkán alkalmazzák, inkább azt mondják, könnyen tanul.
Tanulékony az a kutya, amelyik hamar megérti és meg is jegyzi, hogy mit vár el tőle a gazdi.
Kérlek, ne haragudj, könnyen meglehet, hogy valójában mindenben egyet értünk (kivéve a szavak pontos értelmezésének fontossága )
pizsi50 2016.06.30. 12:42 (#37)
"... a magyar nyelv csodálatos, minden szavának számtalan értelmezése lehetséges..."
Így is van, de ezek az értelmezések szorosan összefüggenek.
Vegyük példának a TISZTA szavunkat.
- Ha azt mondom valamire, hogy " tiszta kosz (teljesen koszos), akkor teljességet jelent;
- nem az a tiszta ember aki frissen fürdött, hanem az, aki lélekben is tiszta, vagyis tisztességes;
- tisztázni valamit annyi, mint eltakarítani a felesleges sallangot, tisztává, átláthatóvá tenni a
dolgokat;
- "tisztulj innen" : takarodj, takarítsd el magad, tisztítsd meg a környezetet magadtól;
- tisztulni pedig nem csak testben, hanem lélekben is kell.
Egy szó különböző értelmezései mindig összefüggenek, kapcsolódnak egymáshoz, de az alázat szónál nem találok ilyen összefüggéséket. Ha ismersz ilyet, írd meg (gyűjtöm a hasonlókat ).
A szabadság pedig igenis egyenlőséget jelent annyiban, hogy mindenki szabadon eldöntheti, hogy Istennek, a saját lelkiismeretének, a pillanatnyi divatnak vagy a környezete elvárásainak megfelelően akar cselekedni. Döntéseikben nem csak szabadok, de egyenlőek is az emberek.
Ez a szabad akarat és semmi több.
Amúgy meg minden szó igényli a boncolgatást, ha valódi, tiszta, hamisítatlan jelentését meg akarjuk érteni.
bubuiszusz 2016.06.30. 10:33 (#36)
Pizsi5!
,, A szavak jelentésén nincs értelme vitatkozni."
De a szavak felbontásának, azaz mint szótő, szó gyöke stb. szintén felesleges, a magyar nyelv csodálatos, minden szavának számtalan értelmezése lehetséges, főleg ha szétboncolgatjuk.
Jelen esetben magának az alázat szónak, és annak jelentését értelmezzük, mely nem igényli a széttagozódását.
Az alázat szó csak az emberi értelem szerint jelent alárendeltséget.

A világi hatalmasságok esetében ők azok, akik ha lehet, még a választottakat is megtévesztik. Legalább is megpróbálják megtéveszteni, felültetni saját kocsijukra. De választottai éppen azért választottai, mert mihelyt észreveszik, hogy rossz kocsin vannak, levetik magukat arról, még akkor is, ha tudják, hogy a robogó kocsiból leugorva megsebesülnek. Ővéi, éppen azért Ővéi, mert inkább meghalnak, de tudatosan nem vállalják a rosszat, bármilyen bársonyba öltözötten vagy félelmetes villámokkal vagdalódzva akarják a világi hatalmak a hatalmukban tartani őket.

A szabadság sem jelent egyenlőséget, ezt is rosszul gondolják.
Csak a döntéseikben szabadok az emberek.
Viszont ahol az Ö szabadsága véget ér, ott kezdődik a tiéd. Ahol a te szabadságod véget ér, ott kezdődik veled szemben az Ővé.
Bárcsak sokan tisztában lennének ezzel.
Nagyon hozzászoktak sokan, hogy mások hozzá igazítsák szabadságukat. Ő
is hozza szokta igazítani másokhoz saját szabadságát. De a szabadság attól
még nem szűnik meg, hogy másokhoz igazodik. Attól még szabadság maradt,
csupán egy időre függesztődött fel. Ez az idő bármikor megszüntethető,
s akihez eddig a szabadság igazodott, az nem reklamálhat.
Sajnos olyanok sokan, hogyha valaki szabadon rendszeresen hozzájuk
igazodik, akkor szinte sértésnek veszik, ha aztán egyszer nem igazodik.
Pedig soha se kellett igazodnia, mert ezt eddig is csupán szabadon tette. Így látták jónak.


pizsi50 2016.06.29. 18:59 (#35)
Bubuiszusz!
A szavak jelentésén nincs értelme vitatkozni.
A SZABADSÁG állapota nem lehet az ALÁZAT állapota, hiszen az alázat alárendeltséget követel, a szabadság pedig egyenlőséget. A kettő nem fér össze.
A biblia alázatot követel, nem csak Isten, de a világi hatalmak iránt is, de ebbe nem szeretnék belemerülni.
Fel kell bontani a szavakat, meg kell nézni, mi a szótő, mi a szó gyöke, megnézni az azonos gyökről származó (rokon)szavak jelentését, és akkor megállapítható a szó valódi jelentése (nem az, amilyen értelemben a különböző emberek, szervezetek a saját érdekükben értelmezik).
Ez az, amit az iskolában nem tanítanak, mert megpróbálják a magyar nyelvet az indoeurópai nyelvek grammatikájának kényszerzubbonyába préselni. Hogy ezt még ma is megtehetik, annak az "alázatos" tanulás az oka. Arra kényszerítik a diákokat, hogy fogadják el a tanár és a tankönyvek állításait, szinte megtiltják az önálló gondolkodást. Ez az oka annak is, hogy a gyerekek utálják a nyelvtan órákat, pedig lehetne érdekessé, izgalmassá tenni (de ez már megint más téma).
Az alázatos szó "rokonai": al, alá, alatt, alatta, alantas, alattomos, alávaló, aljas, alacsony, alattvaló, alárendelt, alsó, alább, alap, alapos, alapít, alamizsna, alamuszi, bocsáss meg, több hirtelen nem jut eszembe. Ha belegondolsz, látod, hogy ezeket a szavakat nem csupán az AL szótagocska rokonítja, könnyen felismerhető a jelentésbeli rokonság is.
Észre vehetted, hogy ez a vesszőparipám ( )...
Elszomorít, ha a szavakat nem a megfelelő értelemben használják.
Ennek talán az az oka, hogy nincs (vagy már kikopott a nyelvünkből) az ideillő szó és jobb híján a fordítók és a magyarázók (magyarok lennének?) az alázat szót használják.
Bőven elmúltam 60, szeretném hinni, hogy az anyanyelvemet anyanyelvi szinten használom, de még ma is találok benne újdonságot és csodákat...
bubuiszusz 2016.06.29. 17:06 (#34)
Mint írtam sokan nem értik, hogy az alázat mit is jelent. Ember és ember között jó értelemben vett alázat nagyon ritka, inkább elmondható, hogy az alázatoskodás létezik közöttük. Ember és ember között csak az önzetlen szeretet lehet a mozgató erő. Hivatásunk, mint minden embernek: A szeretni tanítás. Más hívatás nincs is a világon. Mindenkit erre hívott. Ennek természetesen feltétlen feltétele az, hogy elvben mindenkit, gyakorlatban pedig azokat, akikkel kapcsolatba kerülsz, úgy szeresd, úgy akarj nekik jót, ahogy Lelke kívánja ezt tőled. Ennek alapja pedig,a SZABADSÁG állapota. Ez egyben az ALÁZAT állapota is, mert az az alázatos, akit nem lehet rávenni sem arra, hogy megalkudjon, sem arra, hogy uralkodjon.
A szelídség megelőzi gyakorlatban az alázatot. Az szelíd, aki empatikus,tehát beleérző képességét jól alkalmazza mások és önmaga érdekében.
Az alázat közel sem olyan passzív tulajdonság, mint legtöbben gondolják.
Aki alázatos, azt éppen az jellemzi, hogy semmiféle gyalázkodás vagy megfélemlítés nem képes feltartoztatni abbeli törekvésében, hogy az általa meglátott jó irányába törekedjek úgy, hogy mindig nyitott maradjon a még jobb befogadására.

Könnyen ráakasztják az elfogultság bélyeget arra, akinek szilárd meggyőződése van. Bőven elég, ha te magad tudod magadról, hogy csak addig akarsz meggyőződésedhez ragaszkodni, amíg okos érvekkel meg nem cáfol téged valaki. Igen, mert az elfogultság lényegéhez tartozik a másoktól tanulni nem akarás!
Amíg valaki minden bántást, gyalázkodást vállal az általa legjobbnak vélt meggyőződéséért, s ugyanakkor nyitott a megérvelt jobb irányában, addig nem elfogult, hanem alázatos! Az egészséges alázat mindig határozott öntudattal párosul! Ha nem, akkor csak alázatoskodásról van szó, s ez súlyos jellemhiba!
Az mindig gyanús, ha valaki az emberek felé túl alázatos! Az ilyen ember nem alázatos, hanem bizonyos aljas célok érdekében meg akarja játszani magát!

Igaz és tiszta alázat csak Isten és ember között jöhet létre. Alázatos tehát az, aki mindent vállalva pillanatnyi meggyőződéséért, nyitott Felé, a Tőle felkínált esetleges jobb elfogadására.
Az alázatnak pedig lényeges része a NYITOTTSAG FELÉ, tehát az a tanulékonyság, mely az önzetlen szeretetről nem tervezget, hanem azt a jelenben jó szándékkal meg valósítja.

Összegezve így is mondható: az az alázatos ember, aki meggyőződését
még élete feláldozása árán is egyedül Általa engedi formálni.
pizsi50 2016.06.29. 09:40 (#33)
Megbirkózni (vagy legalább megpróbálni) egy nehéz feladattal, az nem alázat, hanem önbizalom, bátorság. A szavak jelentése az idők folyamán módosulhat, de nem azért, mert valami mást jelentenek, inkább azért, mert kezdik más értelemben használni (különösen azt, amit a rádióban, tv-ben hallunk, újságban olvasunk). Ennek legfőbb oka a tanulásban való "alázatosság". Kritika nélkül elfogadjuk a leírtakat, a hallottakat, és használjuk. Nem figyelünk arra, hogy mit is jelent valójában a szó, mi a szótő (a gyök), amiből származik. Az alázat szó esetében az al, alá, alatt, stb. Az alázatos ember általában hazug. Még a vallás esetében sem igazán őszinte. Alázatosságáért Isten elismerését várja el. Annak tudomásulvétele, hogy a mindenségben porszem vagyok és semmit nem tudok, valóban alázat, de ha nem is akarok megtudni annyit, amennyire képes vagyok, akkor önmagamat alázom meg.
Akiket felsoroltál, nem alázatos emberek, hanem bátrak, hiszen mertek az általános szokások, elvárások ellen cselekedni.
Hogy a szavak, kifejezések jelentését hogyan változtatják meg butaságból, és hogyan terjed a tévedés szolgai másolásból, arra van egy (engem nagyon bosszantó) példa:
Antall József halála után tűnt fel először (bár lehet, hogy már korábban is használták), de azóta egyre többször hallom. "... miniszterelnökünk idejekorán távozott...". "Nafene! megszólalt a tudatalatti? -ez volt az első gondolatom).
Az idejekorán jelentése jókor, éppen jókor, akkor, amikor itt van az ideje (gondolj arra, hogy aki idejekorán észreveszi a veszélyt, annak van esélye a megmenekülésre).
Az idejekorán szót az időnap előtt helyett (és értelmében használják).
Visszatérve az alázat szóra: "...porig aláz...". Ugye ez nem kimondottan pozitív...
Mint korábban írtam, az IQ elsősorban a problémamegoldó képességet méri, és ez a bűnözőknél gyakran magas. Lehet bármilyen magas, számomra érzelmi intelligencia nélkül csupán csorbult, nem teljes emberek.
Az eredeti kérdéstől már eltértünk, most az intelligenciát és az alázat szót próbáljuk definiálni ...
vargamarga 2016.06.29. 07:17 (#32)
Nem volt időm végigolvasni a válaszokat, de így is elég sok félreértéssel találkoztam.
Egy bűnöző is lehet magas IQ-val rendelkező, hiszen az csak annyit mér, hogy pörög az agya, hogy reagál váratlan helyzetekre. A bűnözőknek az EQ-jukkal van baj. (érzelmi intelligencia)

A megalázkodás, szolgalelkűség az, amiről írtok. Az alázat mást jelent. Inkább érzékeltetni tudom, mint definiálni.
Állsz egy nagy feladat előtt, és látod a nagyságát. Tudatában vagy porszem mivoltodnak, de nekilátsz mégis, lépésről lépésre. Igényes vagy a feladattal szemben, nem alkuszol. Tőled telhetően maximálisan odateszed magad. Soha nem vagy pökhendi, lekicsinylő, nagyképű. Harcolsz, ha kell, de nem vetsz be nemtelen eszközöket. Teréz anya, Jézus, Gandhi a legszebb példái.... És ugye rájuk egyáltalán nem illik, amit leírtatok.
decotext 2016.06.27. 19:34 (#31)
Aki alázatos az nem őszinte,
hanem mélységeiben hamis!
__________________________________________
Kedves Bubuiszusz! #29
Ez ha így van akkor BORZASZÓ:

"Alázat alatt azt a nyitottságot kell érteni, amely által valaki bármikor elfogadja az általa meglátott jónál a jobbat, ha erre becsületes érvekkel hívják fel figyelmét, de ugyanakkor minden gyalázatot és megaláztatást vállal az általa meglátott jóért mindaddig, amíg azt jó szándékkal, tehát valós érvekkel meg nem cáfoltan a legjobbnak tarthatja."

Ki írja elő, hogy mi az az általánosan jó, amit el kell fogadnunk? Te itt egy "generál jó"-ról beszélsz, de ami nekem vagy neked jó, az sokaknak lehet nagyon rossz!

Ha X-nek szüksége van pl. egy vesére, s kap egyet, akkor az szuper jó, de ha a vesét valahol úgy lopták hogy valakit a szervéért kiraboltak pl. K.O. cseppekkel eszémletlenné téve, akkor mi a jó ebben neked?

Remélem egyáltalán nincs igazad, mert ha az van, akkor
ez egy katasztrófa lenne az emberiség számára! Az
alázat a lehető legrosszabb tulajdonsága az embernek!
Az alázatos ember egyáltalán nem nyílt, s lesből támad ha
érdekeiről van szó! Az alázat egy tudatosan megtévesztő
viselkedés!
pizsi50 2016.06.27. 18:28 (#30)
Mit is jelent az alázat szó?
Feltétel nélküli elfogadást, az alárendeltség, a függőség elfogadását.
Ismétlem: feltétel nélküli, kritikátlan elfogadást, behódolást.
A nyitottság a befogadás (elfogadás) képessége, de ez nem feltétel nélküli, hanem nagyon is kritikus.
Aki alázatos, nem feltétlenül hallgat a másikra.
Az alázatosság a legcsúfabb "erény", mert ezzel az ember önmagát alázza meg (leggyakrabban önző, anyagi érdekből, de ha a tanulásban alázatos, akkor a jó jegyért, a tanári dicséretért).
Még Isten sem követel ilyet a teremtményeitől (legfeljebb a papság).
"...becsületes érvekkel hívják fel figyelmét...", mint írtad (és ez nagyon fontos), de ezzel el is ismerted, hogy az elfogadás nem feltétel nélküli.
bubuiszusz 2016.06.27. 16:31 (#29)
ALÁZAT. Ez az egyik legfélremagyarázottabb erény. Nem az az alázatos, aki a másikra hallgat! Az legjobb esetben is legfeljebb mulya!
Alázat alatt azt a nyitottságot kell érteni, amely által valaki bármikor elfogadja az általa meglátott jónál a jobbat, ha erre becsületes érvekkel hívják fel figyelmét, de ugyanakkor minden gyalázatot és megaláztatást vállal az általa meglátott jóért mindaddig, amíg azt jó szándékkal, tehát valós érvekkel meg nem cáfoltan a legjobbnak tarthatja.

Az alázat feltétlen feltétele minden lelki, szellemi fejlődésnek, mivel lényegéhez tartozik a nyitottság. Fejlődésed soha nem állhat meg! Örökkön örökké kell tartania a látás-szeretés egymást transzformáló életformádnak!

Az alázatra törekvést azoknál tapasztalható, akik tanulékonyságot mutatnak. Azok, akik csak tanítani akarnak, de tanulni nem, azok szemfényvesztők.
1 2 3 4 
Facebook komment
További címkék
tanulékonysághoz átlagon, bejegyzésed volt, eredeti kérdéshez, eredeti kérdésről, tanulékonysághoz, átlagon, felüli, intelligencia, lopták anyagi beleérző, észreveszik elfogadjuk gyakorlatban, koszos feltétel megelőzi, megpróbálni tapasztalható, tudok tulajdonsága, alantas sokszor, találok változtatják, akarja felbontásának, esélye cáfoltan,
TVN.HU, Képtár, Blogok, Videótár, Szótár, Házi Receptek, Fecsegj, Véleményezd!,
© 2024 TVN.HU Kft.