Belépés
Keresés
Kategóriák
Válaszadók toplistája
1. hatibacsi 20036
2. decotext 17332
3. geptop 16374
4. donaldduck 15550
5. hatarvadasz 13569
6. xenos 9874
7. feerko 9543
8. ibicimama 9280
9. piktorka2 9131
10. foxworkinspace 8624
Kinek a válaszát találták legtöbbször helyesnek?
1. ibicimama 1056
2. xenos 1031
3. dnemethk 845
4. hatarvadasz 810
5. donaldduck 744
6. pola62 730
7. geptop 665
8. hatibacsi 630
9. sunchat 489
10. gergelyferi 459
Helyesnek talált válaszok aránya
Tudjátok.hu már az Androidos készülékeken is!
Úton van? Épp válaszra lenne szüksége?
Tegye fel a kérdését!

Egy piros lámpánál is felteheti már kérdéseit, nem kell keresgélnie. Amint válasz érkezett a kérdésére, vagy új kérdés került fel, az alkalmazás jelezni fog.

Ön is segíthet másoknak, ha tudja a kérdésükre a választ, mivel az alkalmazás segítségével válaszolhat is.

Letöltés
A tudás megszerzése mennyiben függ a képességtől és az adottságtól?
Nem oktatás kategória.
EzotériaEgyéb kérdések
A kérdést írta: geptop ( 2013.12.01. 17:47 )
Válaszok száma: 28
Címkék: adottságtól, megszerzése, képességtől, mennyiben, kategória, oktatás,
1 2 3 
Válaszok Új válasz
geptop 2013.12.05. 08:36 (#28)
" Kétségtelen, hogy a képességek és a tehetség létrejöitében fontos szerepet játszanak a vele született adottságok, de ezek kibontakoztatásában a gyakorlati tevékenység és a környezeti hatások a leglényegesebbek. "
hatarvadasz 2013.12.03. 14:28 (#27)
Szerintem a tudás a tanulás képességének szorgalmából elsajátított ismeretek
gyakorlati alkalmazása.
A képesség fejleszthető, a tudás pedig a felfogó képesség korlátai között lévő
adottság.
ludwigtoth 2013.12.02. 21:11 (#26)
No hát akkor tisztázzunk, hogy mi a képesség és mi köze van az adottsághoz,

"A személyiség jellemzője, amely a jártasság és készség szintjén történő ismeretelsajátítás és feladatmegoldás arányai, mértéke és automatizáltsága alapján jellemzi a személyiséget. A képesség nem az emberrel vele született, készen kapott valami, hanem az élet, a tevékenység során alakul ki, fejlődik. Ugyanakkor szoros kapcsolatban áll a személyiség vele született, öröklött és szerzett adottságaival és hajlamaival, valamint a személyiség struktúrájának olyan összetevóivel, mint az emlékezés, az emocionális sajátosságok, a jellemvonások és az intellektuális tulajdonságok. A képességeknek azt a komplexumát, amely társadalmilag jelentős, új és a maga nemében tökéletes alkotás létrejöttét feltételezi, tehetségnek nevezzük. Kétségtelen, hogy a képességek és a tehetség létrejöitében fontos szerepet játszanak a vele született adottságok, de ezek kibontakoztatásában a gyakorlati tevékenység és a környezeti hatások a leglényegesebbek.

Read more: http://www.kislexikon.hu/...z2mLiN9HZ0


Aztán kedves decotext: vitatkoznék veled. Ugyanis mint írod: " Értsd: mindenkiben lakozik egy Paganini, csak az a kérdés, hogy környezete észre veszi e?! Ilyen kisérleteket már sokszor végeztek egypetéjü ikrekkel. Ha születésük után az egyik nyomorban, a másik jólétben nött fel, teljesen különbözö szintü tudásuk volt, söt a késöb tesztelt inteligenziájuk is meröben különbözött (az egyik olvasottab, okosabb, müveltebb lett)
A környezet fejleszti ki bennünk a tudást és a képességeket. Genetikailag mindenki képes a dolgokra."
Véleményem szerint pedig egyáltalán nem.
A említett egypetéjű iker kísérlet nem a képességeket tette próbára.
geptop 2013.12.02. 20:25 (#25)
" A tudás és a megszerzett képesség a tapasztalat szürt adatgyüljteménye! "

Ez így igaz! És az is, hogy a környezet is lehet adottság. De nemcsak a környezet.
decotext 2013.12.02. 20:02 (#24)
Sőt! Míg a természeti népek tudásukkal kapásból túlélik a környezetüket, mi akik állítólag sokat "tudunk" és sokat tanultunk 2 nap alatt elpusztulnánk ott, ahol egy toureg gyerek röhögve megél! Pontosan erről beszéltem! Mindig a környezettől függ, hogy mit tudunk és mire vagyunk képesek! Peruban az Andokban, a maják és az aztékok leszármozottai vigan földművelnek, ott ahol mi úgy lélegeznénk (ülve, munka nélkül) mint egy cserebogár és nagyon nem hiszem, hogy meg tudnánk élni külső segitség nélkül! Ez is tudás és a környezet hatása!

A tudás és a megszerzett képesség a tapasztalat szürt adatgyüljteménye! Én sem a biflázásról beszélek. Ez kihullik és nagy büntetés minden értelmes lénynek! Nézzétek csak meg, hogy mondjuk az érettségiig megszerzett tudásból mennyit hasznosít az egyed? Az olvasáson és az íráson kívűl legfeljebb számolni tudnak az emberek, de már csak a kisebbség képes mondjuk 30-40 évesen egy két vagy három ismeretlenes egyenletet levezetni!

Mondjuk valóban van azért kisebb testi (örökölt) hatása a dolognak, mert ha valakinek bot füle van abból nem lesz Richard Clayderman, de azárt zongorázni meg tud tanulni!
Itt most azonban nem a kiválló tehetségeről volt szó.
geptop 2013.12.02. 18:23 (#23)
Látom, sokakat megzavar a témakör... Igen, ezotéria - egyéb kérdésekben tettem fel, mivel a kategóriák , témakörök szűkek (Nincs pl. történelem témakör sem!)
Az oktatásba szándékosan nem tettem, mert sokan asszociálnak az iskolai oktatás által megszerzett tudásra... Én pedig általános tudásra fókuszálok. A természeti népek egyedei is rendelkeznek tudással. Még akkor is, ha civilizációs értelemben vett oktatás nem létezik náluk. Tudnak ivóvizet találni, csapdát állítani, tüzet csiholni, stb.
katalintom 2013.12.02. 17:47 (#22)
Tehát nem a lexikális tudás megszerzésére gondolsz. A tudásnak is több fajtája van. úgy gondolom, hogy ez a fajta tudás, amire gondolsz, egyénfüggő, tehát az adott ember képességeitől és adottságaitól nagyban függ, valamint attól, milyen hatások érik és erre hogyan reagál, mit fogad be az információkból és ezt hogyan hasznosítja az életében.
csitti01 2013.12.02. 16:59 (#21)
Semennyire sem,mert véleményem szerint az ezotéria egy nagy humbug.Bár sokan megélnek belőle,mert mindig vannak akik hisznek benne. Szívük joga.
gyongyibur 2013.12.02. 16:54 (#20)
Lehet, hogy bennem a hiba, de a kérdés ezotéria témakörben van és a kérdező ki is írta, hogy nem oktatás.
Tehát a tudás valami felsőbbrendű értékre kérdez rá, vagy nem?

Ha vallásos lennék azt mondanám, hogy a tudás egyedül a teremtőé.
Részleteiben megajándékoz arra méltó embereket, de a mindentudás egyedül az övé.

De nem hiszem, hogy az egyetemes tudást bárki is birtokolja!
donaldduck 2013.12.02. 16:42 (#19)
A képességektől nem nagyon hisz a képesség az majd mindenkiben benne van,szerintem. Például idegennyelven is képes bárki megtanulni ha elegendő ideje van rá
Az adottság az ami már különbséget tehet. Például valakinek jó a hallása annak a zenéléshez jóval több adottsága van mint mondjuk a "botfülűnek" de a nyelvtanulásnál is számít a nyelvérzék mint adottság,hiszen az adottsággal jóval könyebb elsajátítani a tudást.
-végülis megtanulhatod hogy hogyan emelj fel 100kg-t de,nem biztos hogy képes vagy felemelni azt
Summázva
Ha százas listán nézzük akkor a képesség az 10 az adottság az 85% -ban befolyásolja a tudás megszerzését,illetve annak megszerzési sebességét,helyes alkalmazását,és a maradék 5% az a körülményfaktor
-szerintem
1 2 3 
Facebook komment
További címkék
tehetség létrejöitében, vele született, gyakorlati tevékenység, környezeti hatások, kétségtelen, képességek, tehetség, létrejöitében, sokakat ismeretelsajátítás tudásukkal, szűkek létezik emberrel, sokszor környezet nyelvtanulásnál, tulajdonságok oktatásba, leszármozottai tudással, vitatkoznék nélkül, százas elegendő, szürt szándékosan, olvasottab sokat,
TVN.HU, Képtár, Blogok, Videótár, Szótár, Házi Receptek, Fecsegj, Véleményezd!,
© 2024 TVN.HU Kft.