Belépés
Keresés
Kategóriák
Válaszadók toplistája
1. hatibacsi 20036
2. decotext 17332
3. geptop 16374
4. donaldduck 15550
5. hatarvadasz 13569
6. xenos 9874
7. feerko 9543
8. ibicimama 9280
9. piktorka2 9131
10. foxworkinspace 8624
Kinek a válaszát találták legtöbbször helyesnek?
1. ibicimama 1056
2. xenos 1031
3. dnemethk 845
4. hatarvadasz 810
5. donaldduck 744
6. pola62 730
7. geptop 665
8. hatibacsi 630
9. sunchat 489
10. gergelyferi 459
Helyesnek talált válaszok aránya
Tudjátok.hu már az Androidos készülékeken is!
Úton van? Épp válaszra lenne szüksége?
Tegye fel a kérdését!

Egy piros lámpánál is felteheti már kérdéseit, nem kell keresgélnie. Amint válasz érkezett a kérdésére, vagy új kérdés került fel, az alkalmazás jelezni fog.

Ön is segíthet másoknak, ha tudja a kérdésükre a választ, mivel az alkalmazás segítségével válaszolhat is.

Letöltés
Szerintetek az aszpartam valóban súlyos méreg?
Sok helyen olvastam eme csoda édesítőszerről az aszpartamról.
Annak idején, a 80-as években felfedezett anyag, a G.D. Searle gyógyszergyártó cégé. A felfedezés forradalmasította a diéta-ipart, hiszen 100× édesebb, mint a cukor. A Coca cég alkalmazta először, de állítólag, mikor a felfedező bejelentette mérgező és rákkeltő hatását, egyszerűen eltűnt. A G.D Searle cég 28 millió millió dollárt könyvelt el veszteségnek. Mikor az egészségügyi hivatal be akarta tiltani a szert, a kísérleti anyagok eltűntek.
Nagy titok övezi az aszpartam körüli dolgokat, de szerencsére az internet feltárja az igazságot.
Vagy ne higgyünk neki, mert ez csak városi legenda?

EgészségEgyéb kérdések
A kérdést írta: abadszalok ( 2011.07.20. 09:06 )
Válaszok száma: 8
Címkék: szerintetek, aszpartam, valóban, súlyos, forradalmasította, gyógyszergyártó, édesítőszerről, egészségügyi, veszteségnek, bejelentette,
Válaszok Új válasz
orsi1 2011.07.21. 22:21 (#8)
Menthetetlen vagy
hollosy 2011.07.21. 11:48 (#7)
amúgy persze van benne igazság, ezt elismerem.

rengeteg olyan molekula van, ami a természetben aminek csak egyik izomerje fordul elő, az un. l-izomer és d-izomer. A test számára az l-izomer az amit hasznosítani lehet, míg a másiknak nincs semmilyen hatása.
Példaképp a C-vitamint lehetne említeni (és most tekintsünk el a kísérő flavonoidoktól, azok hatásaitól). A C-vitamin a természetben egyféleképp fordul elő. Szintetizálni azonban mindkét izomerjét lehetséges. Mégis a másik félének nincs különösebb hatása a szervezetünkre.
Szerencsére erre manapság a gyártók már ügyelnek, és a természetben is megtalálható izomert adják a készítményeikhez.
hollosy 2011.07.21. 11:32 (#6)
orsi1: Tudok persze. De ha a lazaság felétek azt jelenti, hogy minden alap nélküli állításokat fogalmazzunk meg akkor bocsánat, tényleg nem tudok
orsi1 2011.07.21. 10:51 (#5)
Hollosy, tudsz laza is lenni? Vagy mindig ilyen nyársatnyelt vagy?
hollosy 2011.07.20. 23:14 (#4)
Figyelem a következőket nem én találom ki!
Idéznék az országos tisztiorvosi szolgálat hivatalos állásfoglalásából:

"Az egyik vád szerint az aszpartám agydaganatot okoz. Ennek alátámasztására felhozzák, hogy az aszpartám engedélyezését követően jelentősen megnőtt az emberi agydaganatok száma az Egyesült Államokban. Ez nagyon meggyőzőnek látszik, azonban a tényleges aszpartám fogyasztás és a daganat előfordulás közötti közvetlen összefüggést a vizsgálati adatok nem támasztják alá. A daganatos betegek számának növekedése a statisztikai adatok alapján már az aszpartám forgalombahozatala előtt megkezdődött, azzal egyidőben, hogy új, hatékonyabb diagnosztikai módszereket vezettek be, aminek hatására az elváltozások már korábbi szakaszban felismerhetővé váltak. Olyan ez, mintha azt mondanánk, hogy mivel az utóbbi évtizedekben csökkent a gólyák száma és csökkent a születendő gyermekek száma is, tehát ebből következik, hogy a gólya hozza a gyereket.


Felhívjuk a tisztelt olvasó figyelmét két, nem csak az aszpartámra vonatkozó alaptételre. Paracelsus, az alkimista orvos már a középkorban kimondta azt a tételt, hogy az, hogy egy anyag gyógyszer vagy méreg, csak az elfogyasztott mennyiségtől függ. Ezt az élelmiszer adalékanyagokra úgy aktualizálhatjuk, csak az elfogyasztott mennyiségtől függ, hogy ártalmatlan, vagy ártalmas. Ez a mennyiség anyagonként változónagyságú, esetenként szinte lehetetlen olyan sokat fogyasztani egy-egy adalékanyagból, hogy ártalmas legyen. Az élelmiszer adalékanyagok felhasználásának szabályozása úgy történik, hogy az elfogyasztott adalékanyagok mennyisége ezen a biztonságos tartományon belül legyen.

Világszerte elfogadott, és az EU-ban kötelező előírás hogy az adalékanyagok fogyasztását folyamatosan figyelni kell, és ha a fogyasztás közeledne a megengedhető beviteli szinthez, megfelelő intézkedéseket kell tenni.


Egy széles körben elterjedt tévhit.

Azt írja az egyik érdeklődőnk, hogy ,,természetesen, mint mesterséges anyag, nem lehet teljesen ártalmatlan".. Gondoljunk az előző bekezdésben foglaltakra, tehát minden mérgező hatás a fogyasztott mennyiség függvénye. Kellően nagy dózisban a konyhasó is lehet méreg. Van még egy tévedés a fenti állításban. Az, hogy valami ártalmas, vagy ártalmatlan egyáltalán nem függ attól, hogy mesterséges vagy természetes eredetű-e. Csak a toxikológiájától függ. Rengeteg mérgező anyag van a természetben. A sztrichnin, ami rendkívül erős méreg természetes eredetű. Hasonlóan a cián, a gombamérgek, a mikrogombák által termelt sokszor rákkeltő, teratogén ún. mikotoxinok. természetes tartalomként jelen vannak egyes élelmiszerekben. A dél-amerikai indiánok azonnal ölő nyílmérge. De a sor sokáig folytatható.
Összefoglalóan; az előírásoknak megfelelő tisztaságú és azoknak megfelelően felhasznált aszpartám - kivéve a fenilketonureában szenvedőket - az egészségkárosodás minden veszélye nélkül fogyasztható.


Végezetül még egyszer; csak engedélyezett adalékanyagokat szabad felhasználni, melyek az előírásokat betartva felhasználva ártalmatlanok. A kormányok, akik az engedélyezésért végül is felelnek, valamint az élelmiszeripar mindent megtesz azért, hogy a fogyasztók csak egészségre ártalmatlan élelmiszerekhez jussanak."
hollosy 2011.07.20. 11:01 (#3)
Bizonyítékok nélkül mindez csupán üres szólam, semmi több.

Az az állítás, hogy minden, ami szintetikus az automatikusan mérgező, nem állja meg a helyét.
Rengeteg olyan adalék anyag van, aminek semmiféle káros hatása nincs, és rengeteg olyan természetes növényekből kinyerhető anyag, ami erős méreg!
orsi1 2011.07.20. 10:54 (#2)
Mint minden, amit a vegyipar hoz létre méreg. Ez sem kivétel.
donaldduck 2011.07.20. 09:28 (#1)
Igen,méreg!!
Facebook komment
További címkék
természetben aminek, test számára, amit hasznosítani, másiknak nincs, menthetetlen, amúgy, persze, benne, tartományon közvetlen daganat, nélküli egyes kivétel, vitamin összefüggést mintha, egészségkárosodás benne, gombamérgek szabad, jelentősen állításban, megnőtt ebből, vannak jussanak, államokban fogyasztható,
TVN.HU, Képtár, Blogok, Videótár, Szótár, Házi Receptek, Fecsegj, Véleményezd!,
© 2024 TVN.HU Kft.