Belépés
Keresés
Kategóriák
Válaszadók toplistája
1. hatibacsi 20036
2. decotext 17332
3. geptop 16374
4. donaldduck 15550
5. hatarvadasz 13569
6. xenos 9874
7. feerko 9543
8. ibicimama 9280
9. piktorka2 9131
10. foxworkinspace 8624
Kinek a válaszát találták legtöbbször helyesnek?
1. ibicimama 1056
2. xenos 1031
3. dnemethk 845
4. hatarvadasz 810
5. donaldduck 744
6. pola62 730
7. geptop 665
8. hatibacsi 630
9. sunchat 489
10. gergelyferi 459
Helyesnek talált válaszok aránya
Tudjátok.hu már az Androidos készülékeken is!
Úton van? Épp válaszra lenne szüksége?
Tegye fel a kérdését!

Egy piros lámpánál is felteheti már kérdéseit, nem kell keresgélnie. Amint válasz érkezett a kérdésére, vagy új kérdés került fel, az alkalmazás jelezni fog.

Ön is segíthet másoknak, ha tudja a kérdésükre a választ, mivel az alkalmazás segítségével válaszolhat is.

Letöltés
Melyiket lehet nyereségesebben előállítani?
A kecske- vagy tehéntejet?
Gazdaság, pénzügyek, üzletEgyéb kérdések
A kérdést írta: geptop ( 2013.12.28. 09:52 )
Válaszok száma: 17
Címkék: nyereségesebben, előállítani, melyiket, lehet, tehéntejet, kecske,
1 2 
Válaszok Új válasz
geptop 2013.12.30. 20:19 (#17)
" Mi mi az uristent ehetünk vagy ihatunk amit nem buzeráltak szét és nem káros? "
A környezet szennyezés alól (sajnos) nem lehet mentesíteni az élelmiszereket, mert ha még mással nem is, a levegővel mindenféleképp érintkezik...
Viszont, nem mindegy milyen forrásból származik az élelmiszer! A kecskénél a tápos etetés nem vezet kiugró tejhozamhoz. De a tej minőségén, ízhatásán rögtön érezni lehetne, emiatt nem is nagyon próbálkoznak vele. Inkább az abrakkeverékek egyedenkénti kialakítása vezethet eredményre.
Ha egy tejivó olyan gazdaságból, vagy gazdától származó tejet vásárol, ahol belátást nyer, miként, mivel és hogyan tartják az állatot, milyen fejéssel nyerik a tejet, az nagyobb biztonságban érezheti az egészségét, mint aki az akciós dobozos " tartós " tejet hordja a multitól kartonszámra. 50 elmúltam és nem nagyon szoktam orvoshoz járni. (Van, hogy muszáj: jogosítvány érvényesítés, vagy egyéb alkalmassági vizsga, de ért már baleset is) És ezt nemcsak a géneknek köszönhetem! Igyekszem az enni- és innivalómat megbízható forrásból beszerezni.
A fogyasztási divat sok mindent meghatároz! Az állattartást is... A nagyüzemi - tápos - tehéntartás egyáltalán nem olcsóbb, mint a rideg tartás! Ezt leginkább a magas jószáglétszám indokolja.
De vizsgáljuk meg kisüzemi szinten a kérdést.
Mondjuk Mariska néninek vesz 1 magyar tarka 14 literes tehenet és egy szánentáli 2l-es fejős kecskét... Tegyük fel, hogy a tehén- és a kecsketejet is maradéktalanul el tudja adni...
Mind a 2 állatot meg kell venni, etetni, fejni, illetve évente ellik a tehén is és kecske is... A tehén általában 1-et, míg a kecske 2-3 gidát ellik... A tehénnek is van takarmány, abrak és alom szükséglete, mind a 2 állatnál keletkezik értékes szerves trágya... stb.
decotext 2013.12.30. 19:37 (#16)
Valóban! Nos én nem is olyan régen láttam egy riportot. (Dokfilm) Én mint nagy tejivó, erősen elgondolkoztam azon, hogy egyáltalán tejterméket fogyasszak e a jövőben! Ezek a szerencsétlen tehenek ma 5x annyi tejet adnak mint 50 évvel ezelőtt annak ellenére, hogy genetikailag s anatómiailag ugyan olyanok mint akkor. Ez az irgalmatlan tartás, táp és kezelések eredménye! Arról nem is szólva, hogy még a biótejekben is kimutattak antibiotikumokat. Szóval most itt tartok és vaccillálok! Kérdés az van sok, pl. mi lenne az alternativa??

Izetlen rizstej, génmanipulált szója vagy a szomszéd diófája egy jó erős biókötélen lógva?
Mi mi az uristent ehetünk vagy ihatunk amit nem buzeráltak szét és nem káros?
geptop 2013.12.30. 18:57 (#15)
14
Ez a válasz, miképp jön a tej nyereséges előállításához???
decotext 2013.12.29. 18:44 (#14)
Kedves WOB, én direkt nem írtam erről ilyen részletesen mert ezt amúgy is csak az tudj ki foglalkozik vele. A bogárhátú a képen ugyan egy egyésrtelmű utalás. Én speciel jól ismerem a gyárat (s lehet hogy meglep) de blülről is. Majd talán egyszer ezt kitárgyaljuk mailban (ha akarod), mert ez a része nem publikus! Azt hittem, hogy Wolfsburgban élsz! Ezért a burkolt célzás!
hatarvadasz 2013.12.29. 18:04 (#13)
Egy összehasonlító elemzés a témában.

A kecsketejet a tehéntej-cukorra allergiás betegek is fogyaszthatják. Kevésbé okoz nyáktermelést a gyomor és a bélrendszerben és a gyomorfekélyes betegeknél. A tej a gyomorba érkezve a pepszin hatására megalvad. A tehéntej - összetételéből és jellegéből adódóan - nagy pelyhekben alvad, míg a kecsketej kisebb pelyhekben. Az alvadék a kecsketej esetében lágy, míg a tehéntej esetében keményebb (nehezebben emészthető). A tehéntej alvadék-pehely mérete 15-200g, átlagosan 70 g, míg a kecsketej alvadékpehely 10-70 g között változik, átlagosan 36 g. Ezek a kisebb pelyhek könnyebben emészthetők. Ha az esszenciálisan szükséges aminosavak könnyen felvehető formában állnak rendelkezésre egy gyenge szervezetben, mindenképpen hatékony javulásra számíthatunk.
A kecske teje abban különbözik más gazdasági állatfajok tejétől, hogy a táplálkozásban betöltött szerepén túl jótékony hatású különböző betegségek gyógyításában és alkalmas az anyatej pótlására is, valamint kiváló szépségápoló szer.
A XV. századi nagy francia orvos, Paracelsus is kiemelkedő jelentőségűnek tartotta a kecsketej gyógyító hatását. Magyarországon 1645-ben találkozunk első ízben a kecsketej gyógyító hatásának leírásával. Az antibiotikumok felfedezéséig általánosan ismert volt a kecsketej gyógyító hatása. Pethe Ferenc (1814) azt írja, hogy "Minden bétsi asszony jól tudja, hogy a szárazbetegség gyógyítására legjobb a kecsketej". E felismerést hasznosították az antibiotikumok felfedezéséig úgy, hogy a tüdőszanatóriumok mellett kecsketenyészeteket tartottak és a kecsketej kúra volt a gyógyítás legfontosabb része. Rodiczky (1905) szerint a többlet tejet üdülőkben és gyógyfürdőkben mint gyógytejet értékesítették. A XIX. század végén széles körben elterjedt a dada helyettesítése kecskével. Krenedits (1900) a következőket írja: "Egyes gyerekorvosok azt mondják, hogy a kecske a legjobb szoptatós dajka, mert teje ragadós betegségeket nem okoz és feleslegessé tesz minden pótlékot, mesterséges táplálást, sőt a dajkatartás kellemetlenségeitől is megkíméli a családot; okos állat, hamar megszokja a dada szerepét, duzzogás nélkül, jókedvvel, hűségesen teljesíti feladatát."
A XIX. század végéig a reggel frissen fogyasztott kecsketejsavó-kúra általános volt a Felső-bajorországi Német Királyi Fürdőben. Ma a kecsketejsavó a legértékesebb kozmetikai cikkek alkotója. A kecsketejsavót nemcsak gyógykezelésre használják, hanem ízesítéssel teljes értékű üdítő ital is.
Amennyiben a tej szárazanyag-tartalmát, zsírját és mint a legfontosabbat, a kazein és a savófehérje arányt tekintjük, úgy anyatej pótlásra a kecsketej a legalkalmasabb.
A kecsketej zsírja a kisebb zsírgolyócskák miatt sokkal közelebb áll az anyatejhez, mint a tehéné. A tehéntej esetében igen elterjedt eljárás a homogenizálás. A kecske teje, mivel igen apró zsírgolyókat tartalmaz, nem kell emulgeálni, természetes állapotban fogyasztható.
A kecske-és a tehéntej zsírja a zsírgolyócskák nagyságán kívül különbözik abban is, hogy a tehéntejből készült vaj sárga, a kecskéé pedig fehér. Ennek oka, hogy a tehéntej zsírja sok karotint tartalmaz, míg a kecske a karotint A-vitaminná átalakítva engedi a tejzsírba. Ez az oka annak, hogy a kecsketej A-vitamin tartalma 400%-kal is magasabb lehet, mint a tehéntejé. Ezt felhasználhatjuk a pajzsmirigy zavart működése esetén, amikor a gyerek szervezete nem tudja a karotint A-vitaminná alakítani. A nagy A-vitamintartalmú kecsketej fogyasztása minden olyan esetben előnyös, amikor az A-vitamint biztosítani kell.

Horst (1991) szerint a kecsketej a tehéntejnél több vitamint tartalmaz a következőkből:

B1-vitaminból 60-80 %kal,

B2-vitaminból 80 %-kal

B5-vitaminból 600 %-kal

D-vitaminból 400 %-kal

Csapó vizsgálatai szerint a kecsketej több E-, K és C vitamint is tartalmaz, mint a tehéntej.

Az egyes állatfajok tejfehérjében nemcsak a fehérje frakciók nagy csoportjában van különbség, hanem azok összetevőiben is. A humán és a kecsketej kazeinjének fő komponense a béta-kazein, míg a tehéntejben az alfa-kazein dominál. Különbség van a kazein-micellák méretében és emészthetőségében is

A kecsketej nélkülözhetetlen aminosavakból sokkal többet tartalmaz, mint egy gyermek szükséglete. Ezért arra is alkalmas, hogy a biológiailag kisebb értékű fehérjék kecsketejjel együtt etetve jobban hasznosuljanak.

A kecsketej, mivel több szérumfehérjét tartalmaz, mint a tehéntej, ezért nagyobb mennyiségben tartalmaz ellenanyagokat, növekedési faktorokat, szállítási feladatot végző transzferint, antivirális anyagokat.

A kecske és a juhtej jelentős mennyiségű orotsavat tartalmaz. Ez a sav jelentős védelmet nyújt a rákos megbetegedések ellen. Talán ez az egyik oka annak, hogy újabban a kecsketejet előszeretettel javasolják a daganatos betegek gyógyításában.
f
wob 2013.12.29. 11:48 (#12)
decotext, azért útal a land és város nevére a nikcnevem, valamint a történelmi kocsijaim rendszáma, mert ott van a vw gyár.
geptop 2013.12.28. 17:50 (#11)
Nos...
Mivel, mind a két állatot lehet nagyüzemi körülmények között tartani, melynek vannak költségei...
Persze a házi tejelőállítás is fontos és mérlegelhető szempont lehet...
decotext 2013.12.28. 15:33 (#10)
Kedves Wob! Én már egyszer kérdeztem, de nem reagáltál. A "nikcneved" nem utal véletlenül egy olyan német városra, ahol egy bizonyos képkocsigyár van? Érdeklődnék, hogy ott élsz e?

(Az oka csak az, hogy ott vannak kapcsolataim, s ezért feltünt ez a név!)
hatibacsi 2013.12.28. 15:29 (#9)
Egyébként én kecskesajtot állítottam elö a legolcsóbban....kaptam ajándékba, egy szomszédolás után... Elmentünk az egyik szomszéd faluba csujjogatni, érdekes egy esemény volt...A lényeg, hogy ottan ajándékba kaptam....
wob 2013.12.28. 13:48 (#8)
Én nem diszitem nagy szavakkal, a kecske tej az sokkal hasznosabb nmint a trehén tej!!!. de az ize is sokkal rosszabb. Valamit valamiért!!
1 2 
Facebook komment
További címkék
uristent ehetünk, környezet szennyezés, levegővel mindenféleképp, tápos etetés, uristent, ehetünk, ihatunk, buzeráltak, hasznosították zsírját amúgy, tejterméket város utalás, uristent értékesítették nagyobb, illetve szánentáli, bélrendszerben fehérje, magasabb felismerést, tartalma gyomorba, végén asszony, német mennyiségben,
TVN.HU, Képtár, Blogok, Videótár, Szótár, Házi Receptek, Fecsegj, Véleményezd!,
© 2024 TVN.HU Kft.