Belépés
Keresés
Kategóriák
Válaszadók toplistája
1. hatibacsi 20036
2. decotext 17332
3. geptop 16374
4. donaldduck 15550
5. hatarvadasz 13569
6. xenos 9874
7. feerko 9543
8. ibicimama 9280
9. piktorka2 9131
10. foxworkinspace 8624
Kinek a válaszát találták legtöbbször helyesnek?
1. ibicimama 1056
2. xenos 1031
3. dnemethk 845
4. hatarvadasz 810
5. donaldduck 744
6. pola62 730
7. geptop 665
8. hatibacsi 630
9. sunchat 489
10. gergelyferi 459
Helyesnek talált válaszok aránya
Tudjátok.hu már az Androidos készülékeken is!
Úton van? Épp válaszra lenne szüksége?
Tegye fel a kérdését!

Egy piros lámpánál is felteheti már kérdéseit, nem kell keresgélnie. Amint válasz érkezett a kérdésére, vagy új kérdés került fel, az alkalmazás jelezni fog.

Ön is segíthet másoknak, ha tudja a kérdésükre a választ, mivel az alkalmazás segítségével válaszolhat is.

Letöltés
Milyen hatályos jogszabályok vonatkoznak a szabadság kiadására 2010-ben?
Lehetséges-e ÁTVITETNI jövő évre?
Gazdaság, pénzügyek, üzletMunkavállalás
A kérdést írta: kormendivince ( 2010.12.06. 16:29 )
Válaszok száma: 5
Címkék: jogszabályok, vonatkoznak, kiadására, szabadság, lehetséges, átvitetni,
Válaszok Új válasz
geras 2011.01.17. 00:04 (#5)
Hát ezt a szabadság dolgot a fönökömnek is elkellene mondani,mert én végig dolgoztam az évet egy nap szabin sem voltam mégis elfogyott a szabadságom,na ez hogy is van mit megnem tehet egy vállalkozo ugye?Ha mernék szolni,hogy fizesse ki megkérdezné meddig akarok még dolgozni,és milyen szabadságrol beszélek hiszen kivettem az egészet csak aztnem tudom mikor.Akkor hogyis van ez rendszabályozva.
mirci32 2010.12.07. 22:15 (#4)
A munkanélkülieknél is van szigoritás?
georgina11 2010.12.06. 23:19 (#3)
A szabadság kiadása / Munka törvény könyve, továbbiakban:Mt. szerint /
A szabadságot esedékességének évében kell kiadni. A munkavállalónak alanyi joga van a szabadságra, ellentétben a köznyelvvel, a szabadságot nem a munkavállaló veszi ki, hanem a munkáltatónak kell kiadnia. A Munka törvénykönyve (Mt.) alapján a munkáltató előre tervezhet, másfelől mindez nemcsak lehetőség, hanem egyben kötelezettség is számára. A 134. § (1) bekezdés szerint a szabadság kiadásának időpontját - a munkavállaló előzetes meghallgatása után - a munkáltató határozza meg. Az (5) bekezdés szerint a szabadság kiadásának időpontját a munkavállalóval legkésőbb a szabadság kezdete előtt egy hónappal közölni kell.
A szabadság átvitele a következő évre
A szabadság tárgyéven túli kiadására csak igen korlátozott keretek között van mód - e szabály betartását vizsgálja a munkaügyi ellenőrzés is. Az Mt. 134. § (3) bekezdése egy olyan mondattal indul, melyet először 2009/2010 fordulóján lehetett alkalmazni. Az újdonság: az esedékesség évében kiadottnak kell tekinteni azt a szabadságot, amelynek megszakítás nélküli tartama - az esedékesség évében történő megkezdése esetén - a következő évben jár le, és a következő évre átnyúló szabadságrész nem haladja meg az öt munkanapot. Ha például a munkavállalónak karácsony előtt néhány nappal kiadták a szabadságát, egészen az újév első hetének végéig, a január első hetére eső, legfeljebb öt munkanap szabadságot úgy kell elszámolni, mintha azt még az esedékesség évében, biztosította volna a munkáltató. Persze csak akkor, ha legalább ilyen mértékű szabadság megmaradt az óévből.
A fenti kivételen túlmenően a munkáltató a szabadságot kivételesen fontos gazdasági érdek, illetve a működési körét közvetlenül és súlyosan érintő ok esetén a szabadságot legkésőbb az esedékesség évét követő év március 31-ig, kollektív szerződés rendelkezése esetén az esedékesség évét követő év június 30-ig adhatja ki, ha az esedékesség éve eltelt. E rendelkezésektől érvényesen eltérni nem lehet, azaz liberálisabb szabályokat sem kollektív szerződés, sem a felek megállapodása nem rögzíthet. Még akkor sem, ha például a munkavállaló egész szabadságát a következő évben szeretné igénybe venni egy valóban nagy utazáshoz. Az Mt. szigorú: legfeljebb a rendes szabadság egynegyedét lehet az esedékesség évét követően kiadni.
Az Mt. 134. §(9)-(10) bekezdése a fenti két kivétel alkalmazásához magyarázó szabályokat is fűz. Kivételesen fontos gazdasági érdeken a rendes szabadság kiadásával kapcsolatos, munkaszervezéstől független olyan körülményt kell érteni, melynek felmerülése esetén a rendes szabadságnak az esedékesség évében teljes mértékben történő kiadása a munkáltató gazdálkodását meghatározó módon hátrányosan befolyásolná. Magyarán ,,alapjáraton" nem szervezhető meg úgy a munkáltató éves működése, hogy a szabadság egy részét majd jövőre adjuk ki. Előre nem tervezhető körülmény szükséges - például egy novemberi, vissza nem utasítható páratlan megrendelés. Ha viszont ez a megrendelés például fél évvel korábban érkezik, a munkáltató már alappal nem ,,takaródzhat a kivételesen fontos gazdasági érdekeivel. A másik említett értelmező rendelkezés szerint ugyanis a rendes szabadság esedékesség évében nem teljes mértékben történő kiadása esetén a munkáltató nem hivatkozhat a kivételesen fontos gazdasági érdek fennállására, ha az esedékesség évéből még fennmaradó időtartamban a rendes szabadságot - a gazdasági érdeke sérelme nélkül - kiadhatta volna.
gabi-ka 2010.12.06. 21:58 (#2)
Google!!
dnemethk 2010.12.06. 18:34 (#1)
Főszabály szerint a szabadság kiadásáról a munkáltató dönt, azonban be kell tartania Munka Törvénykönyve által előírt kötelező szabályokat. A szabadság kiadásának időpontját - a munkavállaló előzetes meghallgatása után - a munkáltató határozza meg, mely időpontot a munkavállalóval legkésőbb a szabadság kezdete előtt egy hónappal közölni kell...

http://adozona.hu/...ogasz.aspx
Facebook komment
További címkék
szabadság dolgot, vállalkozo ugye, egészet csak, szabadság kiadása, szabadság, dolgot, fönökömnek, elkellene, szabály azonban vizsgálja, kötelező liberálisabb felmerülése, követően könyve karácsony, fontos nemcsak, szervezhető magyarázó, kezdete tervezhető, tervezhető szükséges, szabadságot súlyosan, rendes akarok,
TVN.HU, Képtár, Blogok, Videótár, Szótár, Házi Receptek, Fecsegj, Véleményezd!,
© 2024 TVN.HU Kft.