Belépés
Keresés
Kategóriák
Válaszadók toplistája
1. hatibacsi 20036
2. decotext 17332
3. geptop 16374
4. donaldduck 15550
5. hatarvadasz 13569
6. xenos 9874
7. feerko 9543
8. ibicimama 9280
9. piktorka2 9131
10. foxworkinspace 8624
Kinek a válaszát találták legtöbbször helyesnek?
1. ibicimama 1056
2. xenos 1031
3. dnemethk 845
4. hatarvadasz 810
5. donaldduck 744
6. pola62 730
7. geptop 665
8. hatibacsi 630
9. sunchat 489
10. gergelyferi 459
Helyesnek talált válaszok aránya
Tudjátok.hu már az Androidos készülékeken is!
Úton van? Épp válaszra lenne szüksége?
Tegye fel a kérdését!

Egy piros lámpánál is felteheti már kérdéseit, nem kell keresgélnie. Amint válasz érkezett a kérdésére, vagy új kérdés került fel, az alkalmazás jelezni fog.

Ön is segíthet másoknak, ha tudja a kérdésükre a választ, mivel az alkalmazás segítségével válaszolhat is.

Letöltés
mi az a csicsóka?

Gasztronómia (étel, ital)Egyéb kérdések
A kérdést írta: eberzoli ( 2010.11.03. 15:55 )
Válaszok száma: 9
Címkék: csicsóka,
Válaszok Új válasz
lepke88 2013.02.12. 19:08 (#9)
http://hu.wikipedia.org/...cs%C3%B3k a
neftisz 2011.01.29. 16:39 (#8)
Konyhakerti növény, amire ha ráparancsolnak, önmagát elkészíti. Szsz!


Héjában megfőzve, gesztenyenyomón áttörve, kókuszgolyóhoz felhasználva ehetővé tehető.
ibolya58 2011.01.29. 16:19 (#7)
a burgonyához hasonló növény manapság eléggé felkapták !
idadida 2010.12.02. 03:00 (#6)
Halványsárga gumós növény, szép a virágja, irtó magasra megnő, ősszel felszedheted a földből a gumókat, megtisztítod, megsütöd. finom édes. Amúgy szirupot, és más édesítőszert készít a bio-ipar belőle, így már drága.( természetes édesítő) Található benne a hasnyálmirigyre jótékonyan ható anyag.
dnemethk 2010.11.03. 21:58 (#5)
juditmamánál a pont. :-)) Ennyi infót egy "kolompér" féléről. :-)))
juditmama 2010.11.03. 20:48 (#4)
A csicsóka élettani hatásai

A csicsókát (Helianthus tuberosus L.) régen elsősorban a téli egyhangú étrend kiegészítése miatt fogyasztották. Napjainkban ismét reneszánszát éli, mert nemcsak változatossá tehetjük vele az étkezéseket, de nyersen fogyasztva friss enzimjeivel nagyban elősegíti az emésztést.

Hazánkban a 17. századtól ismerik és fogyasztják, habár fogyaszthatóságát időnként vitatták. Egy 1927-ben megjelent hivatalos feljegyzésben emberi eledelnek alkalmatlannak minősítették, 1981-ben pedig azt írták róla, hogy édeskés, unalmas íze miatt nem túlzottan kedvelik. Néhány évvel később ugyanakkor népélelmezési és egészségvédelmi szempontból igen kedvezőnek ítélik a fogyasztását. Régebben a szegények eledelének tartották, mert igen csak igénytelen talajban és jönnyen megterem. Ősszel a krumplival együtt takarították be, s a téli időszakban nyersen fogyasztották bármilyen étel mellé.

Leírása, hatóanyagai:
A csicsóka a fészkes virágzatúak (Compositae) családjába tartozik. Akár két, két és fél méter magasra is megnő. A növények tövenként 10-16 tyúktojás nagyságú, körte alakú, fajtától függően fehér, sárga vagy piros gumót fejlesztenek. Hazánkban a fehér gumójú a legelterjedtebb. A csicsókagumók 15-20 százalék inulint tartalmaz. Az inulin nem azonos az inzulinnal, amire a cukorbetegeknek szükségük van. A csicsókában található keményítőt azonban biztonságosan tudják használni, mert támogatja a lép, a máj és a hasnyálmirigy munkáját olymódon, hogy megfelelő szintre tudja hozni a vérben a cukrot. Kedvező biológiai adottságait pedig fokozza a kálium, kalcium, magnézium, foszfor és cink ásványianyag-tartalma, a béta-karotin-, B1;B2-vitamin, niacin- és C-vitamin-tartalma. Életfontosságú aminosavként: lizin, arginin, hisztidin, cisztin, triptofán, aszparagin található benne. Növényspecifikus anyagai: kolin, betain, szaponin, quercimeritrin (makkcukor).Kálium, kalcium, magnézium és foszfor is van benne, nátriumban viszont szegény. Energiaértéke tíz dekánként 335 kJ, azaz 80 kcal.

Hazánk lakosságának egészségi állapota a legrosszabb Európában, az egészséges táplálkozás legtöbb alapanyaga pedig elég drágán szerezhető be. Zömmel rendszertelenül, egyoldalúan táplálkozunk, emellett sok alkoholt, gyógyszert, dohányt fogyasztunk, és kevés zöldséget-gyümölcsöt eszünk. Itt egy újabb lehetőség arra, hogy egy kicsit egészségesebben éljünk, vegyük fel az étrendünkbe a csicsókát.

Fogyasztása mindenkinek ajánlott, aki egészségesen szeretne táplálkozni, különösen előnyös lábadozó betegeknek, sportolóknak, gyerekeknek, székrekedésben szenvedőknek. Nagy rosttartalma miatt laktató hatású, ezért a fogyókúrázók étrendjébe is ajánlott beiktatni. Májvédő hatásából adódóan pedig jó a májbetegeknek. A tanulmányok azt bizonyítják, hogy szoros kapcsolat van a magas vérnyomás és a szervezet kálium hiánya között. A csicsóka-lé fogyasztásával el lehet kerülni a vérnyomás emelkedését, illetve az azzal kapcsolatos kellemetlenségeket.

A súlyfelesleggel küzdőknek kifejezetten ajánlott csicsókát fogyasztani. Ugyanis nagyon megfelel ahhoz, hogy elverje az éhséget, főleg azok számára, akik valójában nem is éhesek, csak unalmukban szeretnek valamit rágcsálni. A csicsóka lé, ha lassan kortyolgatva fogyasztjuk, hogy legyen elég idő az ízlelőbolyhoknak érintkezésbe lépni velük, és jelezni az agynak a kellemes kielégülést, akkor úgy hat, hogy huzamosabb ideig nem kíván az egyén ételt vagy italt. Kellemes íze miatt, keverhetjük más olyan itallal, amelyből csupán csak keveset fogyasztunk, lucerna-lével, káposzta lével, vagy krumpli-lével. Mivel kalória értéke alacsony, ásványi tartalma magas, nagyszerű segítség a fogyókúrához.

Konyhai előkészítése:
A gumókat vízben, kefével alaposan tisztítsuk meg, vagy szükség szerint hámozzuk. A hámozásnál levágott nagyobb darabokat érdemes elültetni. Rövid ideig héjában főzzük, süssük, így kevesebb energiát használunk, időt takarítunk meg. A többi zöldséghez hasonlóan a csicsóka is nyersen fogyaszva a legegészségesebb, így jut belőle szervezetünkbe a legtöbb vitamin, ásványi anyag. A nyers, hámozott csicsókát rágcsálhatjuk főétkezések között, íze hasonló a karalábéhoz, káposztatorzsához, amelyet a legtöbb gyerek szeret. Nagyon ízletes kiegészítője a reggelinek, például vajas kenyérrel is fogyaszthatjuk. Elkészíthetjük köretnek is húsos, zöldséges ételek mellé. A sós vízben főtt csicsókát önállóan, vagy burgonyával vegyesen is kínálhatjuk. A krumplihoz hasonlóan süthetünk hasábokra vágott csicsókát, a burgonyánál azonban édesebb, ezért erősebb fűszerezést, sózást kíván. Friss salátákba is kiváló, sárgarépa, párolt borsó, kukorica, sajt, sonka mellé tartárral leöntve.

A leve is finom!
A csicsóka-lé fogyasztásával el lehet kerülni a vérnyomás emelkedését, illetve az azzal kapcsolatos kellemetlenségeket. Az izomteljesítményt a csicsóka-lé fogyasztása nagymértékben elősegíti. A sportolók jobb eredményt érnek el azzal, ha egy evőkanál lecitint is beletesznek.

Csicsókalé elkészítése:
A csicsókát alaposan mossuk meg és gyümölcscentrifugával kipréselhetjük a levét. Ihatjuk magában is, vagy más lével, így céklával, vagy sárgarépa lével, vagy azokkal a zöldséglevekkel, amelyek fogyasztása ízben támogatást igényel számunkra.


Forrás: Kertbarát magazin nyomán
terus 2010.11.03. 20:42 (#3)
A csicsóka nagyon egészséges ,még a cukorbetegeknek is ajánlom. levest is lehet belőle főzni ,pogácsát is sütni ,sztrapacskát is főzni .Terka
mirci32 2010.11.03. 16:41 (#2)
Elfeledett burgonyához hasonlitó növény,a gumóját esszük,aki még nem probálta-annak ajánlom!
Vigyázat nagyon erőszakos növény egy életre betelepszik a kertedbe!!!
evimami2007 2010.11.03. 16:13 (#1)
A burgonyához hasonlít. Ha egyszer elkezded termeszteni, nem lehet kiírtani sem, mert olyan szaporán terem. Itt egy link:http://www.medimix.hu/...hp?cid=566, itt le van írva mennyi jótékony hatása van. Sajna a gyerekeim nem szeretik, de a férjem és én még nyersen is megesszük. Panírozva kirántva is jó kis táplálék. Karikára kell vágni a nagyobb gumókat és úgy panírozni. Ha beírod a Google-be, még többet megtudhatsz róla.
Facebook komment
További címkék
burgonyához hasonló, bio-ipar belőle, csicsóka élettani, téli egyhangú, wikipedia, csics, konyhakerti, növény, vágott megsütöd terem, olymódon segítség nyers, nemcsak hatásából alkoholt, hasábokra makkcukor, áttörve csicsókát, hisztidin kapcsolat, használunk megnő, kefével anyag, kalcium darabokat,
TVN.HU, Képtár, Blogok, Videótár, Szótár, Házi Receptek, Fecsegj, Véleményezd!,
© 2024 TVN.HU Kft.