Belépés
Keresés
Kategóriák
Válaszadók toplistája
1. hatibacsi 20036
2. decotext 17332
3. geptop 16374
4. donaldduck 15550
5. hatarvadasz 13569
6. xenos 9874
7. feerko 9543
8. ibicimama 9280
9. piktorka2 9131
10. foxworkinspace 8624
Kinek a válaszát találták legtöbbször helyesnek?
1. ibicimama 1056
2. xenos 1031
3. dnemethk 845
4. hatarvadasz 810
5. donaldduck 744
6. pola62 730
7. geptop 665
8. hatibacsi 630
9. sunchat 489
10. gergelyferi 459
Helyesnek talált válaszok aránya
Tudjátok.hu már az Androidos készülékeken is!
Úton van? Épp válaszra lenne szüksége?
Tegye fel a kérdését!

Egy piros lámpánál is felteheti már kérdéseit, nem kell keresgélnie. Amint válasz érkezett a kérdésére, vagy új kérdés került fel, az alkalmazás jelezni fog.

Ön is segíthet másoknak, ha tudja a kérdésükre a választ, mivel az alkalmazás segítségével válaszolhat is.

Letöltés
Mi a megfejtés nr. 56 ?
56a -Kongó, Ruanda
- gorilla
- 1932
- köd
- orvvadászok

56b - Verne Gyula
- József Attila
- Strauss
- Ady Endre: Magyar Jakobinus dala
- " fúj a szél "

56c - elismerésem neki, azaz ...
- gomba
- egy csoportba sorol, azaz ...
- biztos vagyok benne, hogy nem ...., azaz ...
- Tóth Árpád: Karthagó kövein

56d - könnyen tanul, azaz ...
- nehéz dologba kezdett, azaz ...
- sértő megjegyzést tesz, azaz ...
- nem mutatja, hogy bántja valami, azaz ...
- nagyon gyorsan végez el valamit, azaz ... (szappan )

56e - 1931
- hídépítő munkás
- Illyés Gyula verse hozzá
- József Attila élete
- palacsinta

SzórakozásEgyéb kérdések
A kérdést írta: gaspaz ( 2018.04.18. 09:54 )
Válaszok száma: 13
Címkék: megfejtés, megjegyzést, elismerésem, orvvadászok, palacsinta, csoportba, jakobinus,
1 2 
Válaszok Új válasz
botka_eva 2018.04.30. 14:30 (#13)
Kedves Brummológus!

Akire gondoltam Dian Fossey, Ruanda miatt. Bocs, hogy csak most válaszoltam,de ritkán nézek bele a már lezárt témákba.
brummologus 2018.04.28. 23:31 (#12)
kedves Botka Éva!
A gorillamentő kifejezésből én őrá gondoltam:

Jane Goodall
Ez a lap egy ellenőrzött változatarészletek megjelenítése/elrejtése
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Jane Goodall
Jane Goodall, 2010-ben
Jane Goodall, 2010-ben
Születési név Valerie Jane Goodall
Született 1934. április 3. (84 éves)
London
Állampolgársága angol
Nemzetisége angol
Házastársa Hugo van Lawick (1964-1974)
Foglalkozása etológus, antropológus, primatológus
Iskolái Newnham College
Díjak Tanzánia Medál, a National Geographic Társaság Hubbard Medálja, Kiotó-díj, Asturia hercegének 2003-as Technikai és Tudományos Kutatói Díja, a Benjamin Franklin Élettudományi Medál, Gandhi/Királyi Díj
Jane Goodall az IMDb-n
Jane Goodall PORT.hu-adatlapja
Commons
A Wikimédia Commons tartalmaz Jane Goodall témájú médiaállományokat.
Dame Jane Goodall, DBE (London, 1934. április 3.) angol etológus, antropológus és primatológus, a csimpánzok szociális és családi életének legismertebb kutatója, a Jane Goodall Intézet és a tanzániai Gombe Nemzeti Park igazgatója. Zoológiai szakmunkákban nevének rövidítése: ,,Goodall".

Tartalomjegyzék
1 Életrajz
2 Eredmények
3 Elismerések
4 Publikációk
4.1 Munkásságát összefoglaló könyvek
4.2 Gyermekkönyvek
4.3 Filmek
5 További információk
Életrajz
Valerie Jane Goodall Londonban született 1934. április 3-án, Mortimer Herbert Morris-Goodall és felesége, lánykori nevén Margaret Myfanwe Joseph első gyermekeként. Édesanyját a világ Jane könyvein keresztül Vanne néven ismerte meg. A család második gyermeke, Judy négy évvel később érkezett. A kis Jane második születésnapjára édesapjától egy élethű játék csimpánzt kapott, amit a Londoni Állatkertben született csimpánzkölyök után Jubilee-nek neveztek el. A barátok figyelmeztették a szülőket, hogy egy ilyen ajándéktól rémálmai lesznek a gyereknek. De Jane imádta a majmot, amely ma is ott ül angliai otthonában, egy székben. Szüleik válása után, mikor Jane nyolcéves volt, a két lány az édesanyjukkal a tengerparti Bournemouthba költözött, ahol anyai nagyanyjuk és Vanne két testvére éltek.

Jane gyermekkorától kezdve nagyon érdeklődött az állatok iránt, érettségi után elvégzett egy titkárnői tanfolyamot, és 1957-58-ban Louis Leakey alkalmazottja lett Kenyában. Dr. Leakey úgy gondolta, az általa kutatott Olduvai-szakadék egykori emberszabásúinak viselkedését könnyebben lehetne rekonstruálni, ha megfigyelnék a mai emberszabású majmok egyéni és szociális viselkedését, természetes környezetükben. Így került Jane a Gombe-patak mellé csimpánzokat tanulmányozni. Rajta kívül még Dian Fossey figyelte meg a hegyi gorillákat Ruandában, illetve Birutė Galdikas az orangutánokat Borneón. Munkája idején Jane (Dr. Leakey segítségével) rövid nagy-britanniai tartózkodásokkal a Cambridge-i Egyetemen írhatta a doktori dolgozatát 1962 és 1965 között.

Kétszer ment férjhez. 1964-ben házasodott össze Hugo van Lawickkal (a National Geographic fotósaként dolgozott együtt Jane-nel), fiuk, szintén Hugo, 1967-ben született. Könyveiben Jane csak a becenevén, Grubként emlegeti gyermekét, aki élete első éveit szüleivel töltötte Afrikában. Jane és első férje 1974-ben váltak el, majd egy évvel később Jane hozzáment Derek Brycesonhoz (a tanzániai parlament tagja, és az ország nemzeti parkjainak igazgatója), és Derek 1980-ban bekövetkezett haláláig nagyrészt Tanzániában éltek.

Jane ma a nagyvilágot járja, rengeteget utazik országról országra, és előadásokat tart arról - szavait idézve -, ,,hogyan használjuk az életünk ajándékát arra, hogy a világ egy jobb hely legyen."

Eredmények
Jane Goodall, 2006-ban
Jane Goodall, 2006-banKözönséges csimpánz
Közönséges csimpánz
Jane Goodall legismertebb munkája, melyet a tanzániai Gombe Nemzeti Park (eredeti nevén Gombe Stream National Park) csimpánzai között végzett. Jane 1977-ben alapította a Jane Goodall Intézetet (JGI), amely támogatja a gombei kutatásokat, és vezeti a csimpánzok és élőhelyük védelmében tett erőfeszítéseket az egész világon. A JGI az innovatív, közösség-centrikus természetvédelem lehetőségeit keresi, fejlesztési programokat indít és vezet Afrikában, és egy globális, fiatalokkal foglalkozó nevelési kihívásnak is igyekszik megfelelni, a Rügyek és gyökerek (Roots & Shoots) mozgalomnak ma már több mint 11000 csoportja van 115 országban. A Jane Goodall Intézet 2006 óta Magyarországon is működik.

Jane-nek nagy szerepe volt abban, hogy ma mennyi mindent tudunk a csimpánzok egyéni és szociális viselkedéséről. Az egyik, talán a legnagyobb megrökönyödést kiváltó magatartás, melyet megfigyelt, a csimpánzok eszközhasználata. Amikor a termeszek erősen elszaporodnak, a csimpánzok órákon át képesek a termeszvárak mellett ücsörögni, és termeszeket ,,halászni". Kiválasztanak egy alkalmas termeszbejáratot, beledugnak egy hosszú fűszálat, megvárják, míg a hangyák erős rágóikkal rákapaszkodnak a fűszálakra, és mikor kihúzzák a fűszálat, élvezettel leeszegetik róla a termeszeket. Ez tényleg eszközhasználatot jelent. Korábban csak az emberről feltételeztek ilyesmit, mostanában már nem eszközhasználó, hanem eszközkészítő állatnak titulálják rendszerint az embert, az ilyen és ehhez hasonló viselkedésformák miatt.

Jane munkájának fontos jellemzője, hogy az állatokat nem számok segítségével tartotta, tartja számon, ahogy az a megfigyelések kezdetének idején elfogadott volt, hanem elnevezte a példányokat. Ez könyveinek olvashatóságát és megértését is nagyban megkönnyíti, Szürkeszakállú Dávid, Flo, Fifi, és a többiek nagyon is életszerűek és elképzelhetőek a könyvek alapján.

Elismerések
Dr. Goodall számos elismerést kapott munkája során, többek között a Tanzánia Medált, a National Geographic Társaság Hubbard Medálját, Japán Kyoto-díját, Asturia hercegének 2003-as Technikai és Tudományos Kutatói Díját, a Benjamin Franklin Élettudományi Medált, és a Gandhi/Királyi Díjat az Erőszakmentességért. 2002 áprilisában Kofi Annan, az ENSZ főtitkára ,,a Béke hírnöke" címet adományozta dr. Goodallnak. A hírnökök segítik megmozgatni az embereket, hogy részt vegyenek a világ jobbá tételében. Szószólóként tevékenykednek különféle területeken, így a nyomor megszüntetésében, az emberi jogokért, a békéért és a konfliktusok megoldásáért, a HIV/AIDS megállításában, a fegyverkezés csökkentésében, a közösségi fejlesztésben és a környezeti szemléletre nevelésben. 2003-ban II. Erzsébet brit királynő dr. Goodallt a Brit Birodalom Hölgyévé (Dame) nevezte ki, mely egyenértékű a lovaggá választással.

Dr. Goodallt számos egyetem választotta díszdoktorává, többek között a holland Utrechti Egyetem, a müncheni Ludwig-Maximillian Egyetem, a skót Stirling Egyetem, a taiwani Providence Egyetem, a kanadai Guelph és Ryerson Egyetemek, valamint a Buffalo, Tufts és más amerikai egyetemek.

1980: Order of the Golden Ark, World Wildlife Award for Conservation
1984: J. Paul Getty Wildlife Conservation Prize
1985: Living Legacy Award from the International Women's League
Society of the United States; Award for Humane Excellence, American Society for the Prevention of Cruelty to Animals
1987: Albert Schweitzer Prize
1989: Encyclopaedia Britannica Award for Excellence on the Dissemination of Learning for the Benefit of Mankind; Anthropologist of the Year Award
1990: The AMES Award, American Anthropologist Association; Whooping Crane Conservation Award, Conoco, Inc.; Gold Medal of the Society of Women Geographers; Inamori Foundation Award; Washoe Award; The Kyoto Prize in Basic Science
1991: The Edinburgh Medal
1993: Rainforest Alliance Champion Award
1994: Chester Zoo Diamond Jubilee Medal
1995: Commander of the British Empire (Brit Birodalom Érdemrendje), presented by Her Majesty Queen Elizabeth II; The National Geographic Society Hubbard Medal for Distinction in Exploration, Discovery, and Research; Lifetime Achievement Award, In Defense of Animals; The Moody Gardens Environmental Award; Honorary Wardenship of Uganda National Parks
1996: The Zoological Society of London Silver Medal; The Tanzanian Kilimanjaro Medal; The Primate Society of Great Britain Conservation Award; The Caring Institute Award; The Polar Bear Award; William Proctor Prize for Scientific Achievement
1997: John & Alice Tyler Prize for Environmental Achievement; David S. Ingells, Jr. Award for Excellence; Common Wealth Award for Public Service; The Field Museum's Award of Merit; Tyler Prize for Environmental Achievement; Royal Geographical Society / Discovery Channel Europe Award for A Lifetime of Discovery
1998: Disney's Animal Kingdom Eco Hero Award; National Science Board Public Service Award; The Orion Society's John Hay Award
1999: International Peace Award; Botanical Research Institute of Texas International Award of Excellence in Conservation, Community of Christ International Peace Award
2001: Graham J. Norton Award for Achievement in Increasing Community Livability; Rungius Award of the National Museum of Wildlife Art, USA; Roger Tory Peterson Memorial Medal, Harvard Museum of Natural History; Master Peace Award; Gandhi/King Award for Non-Violence
2002: The Huxley Memorial Medal, Royal Anthropological Institute of Great Britain and Ireland; United Nations ,,Messenger of Peace" Appointment
2003: Benjamin Franklin Medal in Life Science; Harvard Medical School's Center for Health and the Global Environment Award; Prince of Asturias Award for Technical and Scientific Achievement; Dame of the British Empire (Brit Birodalom Érdemrendje), presented by His Royal Highness Prince Charles; Chicago Academy of Sciences' Honorary Environmental Leader Award
2004: Nierenberg Prize for Science in the Public Interest; Will Rogers Spirit Award, the Rotary Club of Will Rogers and Will Rogers Memorial Museums; Life Time Achievement Award, the Nemzetközi Állatjóléti Alap (IFAW); Honorary Degree from Haverford College
2005: Honorary doctorate degree in science from Syracuse University
2005: Presented with Discovery and Imagination Award
2006: Megkapta az UNESCO 60 évfordulóra adományozott érdemrendjét és a Francia Becsületrendet.
Publikációk
Munkásságát összefoglaló könyvek
1969 My Friends the Wild Chimpanzees, Washington DC: National Geographic Society - nem jelent meg magyar nyelven
1971 Innocent Killers (with H. van Lawick), Boston: Houghton Mifflin; London: Collins. - magyar kiadás: 1987 Ártatlan gyilkosok (társszerző: H. van Lawick), Budapest, Gondolat
1971 In the Shadow of Man, Boston: Houghton Mifflin; London: Collins. - magyar kiadás: 1975 Az ember árnyékában, Budapest, Gondolat
1986 The Chimpanzees of Gombe: Patterns of Behavior, Boston: Bellknap Press of the Harvard University Press - nem jelent meg magyar nyelven
1990 Through a Window: 30 years observing the Gombe chimpanzees, London: Weidenfeld & Nicolson; Boston: Houghton Mifflin. - nem jelent meg magyar nyelven
1993 Visions of Caliban on chimpanzees and people (co-authored with Dale Peterson, Ph.D.), Boston: Houghton Mifflin. New York - nem jelent meg magyar nyelven
1999 Brutal Kinship (with Michael Nichols), New York: Aperture Foundation. - nem jelent meg magyar nyelven
1999 Reason For Hope; A Spiritual Journey (with Phillip Berman), New York: Warner Books, Inc. - magyar kiadás: 2000 Amíg élek, remélek; Lelki utazás (társszerző: Phillip Berman), Budapest, Atheneum 2000
2000 40 Years At Gombe, New York: Stewart, Tabori, and Chang. - nem jelent meg magyar nyelven
2000 Africa In My Blood (edited by Dale Peterson), New York: Houghton Mifflin Company. - nem jelent meg magyar nyelven
2001 Beyond Innocence: An Autobiography in Letters, the later years (edited by Dale Peterson), New York: Houghton Mifflin Company - nem jelent meg magyar nyelven
2002 The Ten Trusts: What We Must Do To Care for the Animals We Love (with Marc Bekoff), San Francisco: Harper San Francisco. - magyar kiadás: 2003 Az utolsó pillanat; Az élővilág megóvásának tíz parancsolata (társszerző: Marc Bekoff), Budapest, Gabo
2005 Harvest for Hope: A Guide to Mindful Eating, New York: Warner Books, Inc. ISBN 0-446-53362-9 - magyar kiadás: 2005 A remény gyümölcsei; Kalauz az ésszerű táplálkozáshoz, Budapest, Atheneum 2000
brummologus 2018.04.28. 23:28 (#11)
Lehet, hogy nem őrá gondoltál?:

A nő, aki belehalt a gorillák szeretetébe

http://www.life.hu/...lmebe.html

Dian Fossey neve kevésbé cseng ismerősen, viszont ha azt mondom, hogy a nő a gorillákkal, akkor már egyből beugrik. Egy olyan asszonyról van szó, akire érdemes méltósággal emlékezni. Egész életét a munkájának szentelte, ebbe is halt bele, méghozzá megdöbbentően brutális módon.

Dian 1932-ben született San Franciscóban. Édesapja biztosítási ügynök volt, anyja pedig modell. A biztos és szerető családi légkör hamar megszűnt a kislány körül, amikor szülei 6 éves korában elváltak. Nem sokkal ezután anyja újra férjhez ment egy üzletemberhez, Richard Price-hoz. A család jól élt, Diant jó iskolákba járatták. Nevelőapja hatására a középiskola alatt az üzleti világ felé kacsingatott, ám egy nyaralás alkalmával ráébredt, mi is a tökéletes út számára. A nyarat Montanában töltötte egy farmon, szabadon, az állatok között, minden kötöttségtől mentesen. Ekkor ébredt rá, hogy állatszeretete olyan erős, hogy semmi más nem szeretne lenni, csakis állatorvos.

www.biography.com

Beiratkozott a Kaliforniai Egyetemre, ahol eleinte jól vette az akadályokat. Nem lehet azt mondani rá, hogy elkényeztette a családja, a tandíját saját maga teremtette elő, laboratóriumban, áruházban és egy gyárban is dolgozott. Tanulmányait azonban rövidesen be kellett fejeznie az egyetemen, mivel a reál tantárgyak nem mentek neki olyan jól, mint szerette volna. Ezekre meg ugye szükség van, ha az ember orvos akar lenni. Átiratkozott a San Jose Főiskolára, ahol gyógytornásznak tanult, és 1954-ben lediplomázott. Ezt követően kórházakban dolgozott, többek között Kaliforniában, Kentuckyban. Talán élete végéig boldogan élte volna ezt az életet, ha meg nem ismerkedik az egyik orvos feleségével, Mary White-tal, akivel összebarátkoztak. A házaspár többször mutogatta Diannak csodás, Afrikában készült képeiket, és biztatták a nőt, hogy egyszer menjen és győződjön meg saját szemével arról, milyen fantasztikus hely. Diannak erre akkoriban nem volt pénze, így maradt az álmodozás a rejtélyes tájról, ami tele van szebbnél szebb állatokkal. Végül úgy döntött: elég az álmodozásból, ideje cselekedni. Felvett 8000 dollár hitelt a házára, a pénzből pedig elutazott Afrikába 7 teljes hétre. Ezzel kezdetét vette az életre szóló szerelem.

botka_eva 2018.04.19. 07:02 (#10)
Az e-hez meg volt sok minden,de a palacsinta kilógott a sorból. Olvasva Ditti megfejtését, helyére került az a fránya palacsinta.
botka_eva 2018.04.19. 06:59 (#9)
A- Dian Fossey
https://vs.hu/...gszik-1226#
gaspaz 2018.04.18. 19:05 (#8)
Kedves dittiv9!
Igazad van, Éva gyakorlatilag megfejtette az 56b-t , ha több ideje lett volna, valószínűleg megtalálta volna a többi mutatónál is a Dunával való kapcsolatot.
Az 56a megfejtése is helyes, azért nem adom meg a választ, hogy amikor Éva megkeresi majd a nevet, ismerkedjen meg ezzel a csodálatos történettel ( ami sajnos tragédiába fulladt )

56e : minden társításod helyes .... valóban József Attila halálára gondoltam .. lehet, hogy pontatlanul fogalmaztam ...inkább úgy kellett volna fogalmaznom, hogy József Attila története ( nem akartam a halál szót használni )
dittiv9 2018.04.18. 18:46 (#7)
Éva gyakorlatilag meg is fejtette az e. kivételével mindet.

Szerintem az Latinovits lesz. Az évszám a születési éve, hídépítő munkás is volt, Illyés Gyula verse: Búcsú L.Z.tól, a palacsinta biztosan Gundel lesz, aminek a névadója Latinovits nagyapja volt. József Attila élete? Inkább a halála ugrott be nekem, az volt hasonló mindkettőjüknél, de lehet, hogy másra gondoltál.

Az a. valóban a gorilla-mentő hölgy, nem írom be a nevét. A b. pedig a Duna. Strauss és József Attila megvan, Verne: Dunai hajós, Ady-nál: Dunának, Oltnak egy a hangja, és Hej, Dunáról fúj a szél.
botka_eva 2018.04.18. 15:27 (#6)
Kedves Gaspaz!
Kösz a gyors választ.
Gondolom az a-nál egy gorilla-mentő hölgyről van szó, de most nincs időm felkutatni. Ha lesz érkezésem, megkeresem. (most egy határidős ügyletem van)
Strauszról a zene jut eszembe, de ennek részemről nincs kapcsolódása pld. József Attilához. Hacsak nem a Kék Duna keringő és a Dunánál című verse, de egyenlőre, így a többi nem áll össze. Este,vagy holnap ránézek, hacsak más rögtön ki nem találja.Aki tudja szabad a gazda.
gaspaz 2018.04.18. 14:46 (#5)
Kedves Éva! Köszönöm válaszaid :-)

a 56c és 56 d válaszod tökéletes, maximum annyit tennék hozzá, hogy a " nagyon gyorsan végez el valamit, azaz ... (szappan ) " mutatónál e te válaszod is jó, Én arra gondoltam, hogy " vágja, mint Sallai ( Sallay ) a szappant "

az 56a illetve az 56b kérdéseknél sokkal egyértelműbb a megoldás kapcsolata a mutatókkal ....tehát itt teljesen másfele kellene nézegetned, pl. mi az az első gondolat, ami eszedbe jut Straussról ?

Az 56a- nál egy élettörténetet kellene ismerni ...
botka_eva 2018.04.18. 13:01 (#4)
B- forradalom
Verne Gyula a tudományos fantasztikus irodalom forradalmi megteremtője.
József Attila költészete, forradalmi a magyar irodalom történetében.
Strauss- az idősebb és az ifjabb, ellentétes oldalon álltak az 1848-as forradalom idején.
Ady Endre: Magyar Jakobinus dala művében forradalmat jósol.
" fúj a szél ", mindig friss levegőt-fordulatot hoz
1 2 
Facebook komment
További címkék
gorillamentő kifejezésből, szabad enciklopédiából, csimpánzok szociális, tanzániai Gombe, kedves, brummológus, akire, gondoltam, éveit amikor békéért, world natural foglalkozása, mikor melyet nézegetned, stream termeszvárak, története megszüntetésében, egyetemre választ, modell évszám, rotary ügyletem, élettörténetet beledugnak,
TVN.HU, Képtár, Blogok, Videótár, Szótár, Házi Receptek, Fecsegj, Véleményezd!,
© 2024 TVN.HU Kft.